۱۰ راه برای کاهش آلرژی به کپکها

81

۱۰ راه برای کاهش آلرژی به کپکها (Molds)

 

آلرژی
آلرژی

تعداد کپک در فضا را در نظر داشته باشید

اگر شما به کپک آلرژی دارید، ممکن است گاهی احساس شکست کنید و تصور کنید وارد یک جنگ بی ثمر شده اید!
کپک ها،در خانه و بیرون از خانه رشد می‌کنند. تقریبا همه جا هستند. اگر بتوانید تعداد دفعات برخورد با کپکها را کاهش دهید، میتوانید به کاهش واکنشهای آلرژیک خود امیدوار باشید.
زمانی که احساس میکنید تعداد اسپورهای این Mold ها در محیط بیرون به تعداد بالایی رسیده، زمان کمتری را در بیرون از خانه بگذرانید.

قبل از بیرون رفتن، خوب فکر کنید 

کپک ها در بعضی فروشگاهها و مارکت ها، احتمال حضور بیشتری دارند. به طور مثال در گلخانه ها، مزرعه ها، فروشگاه های گل، محل ساخت و ساز ساختمانی و مغازه های عتیقه فروشی قبل از ورود به این مکان ها، داروی آلرژی خود را مصرف کنید و در هنگام ورود به این اماکن از ماسک استفاده کنید.
استفاده از ماسک
استفاده از ماسک

بدانید که از چه چیزهایی باید اجتناب کنید

یک دسته از برگ‌های مرطوب می‌توانند حاوی کپک باشند. چنانچه مجبور هستید چمنها را اصلاح کنید، یا گیاهان را رسیدگی کنید حتما از ماسک استفاده کنید. زمانی که به داخل خانه برمیگردید حتما یک دوش بگیرید تا اسپور این کپک ها شستشو داده بشود.
آلرژی و رسیدگی به گیاهان
آلرژی و رسیدگی به گیاهان

از رطوبت زیاد دوری کنید 

 

خانه خود را برای رشد کپک‌ها مهیا نکنید. میزان رطوبت منزل شما باید مناسب باشد. استفاده از جابجا کننده های هوا کمک کننده هستند. میزان رطوبت باید زیر ۶۰ درصد باشد. بین ۳۵ تا ۵۰ درصد بهترین حالت میباشد. خریدن یک دستگاه نشاندهنده میزان رطوبت، هزینه زیادی به همراه نخواهد داشت.
دستگاه رطوبت گیر هوا
دستگاه رطوبت گیر هوا

نظافت را فراموش نکنید 

کپک ها در یک محیط گرم و مرطوب رشد می‌کنند.
استفاده از هواکش و یا باز کردن پنجره در حمام، رطوبت را کنترل می‌کند.
در یخچال در گوشه هایی که محل تجمع آب و رطوبت هستند و همینطور در درز درها و سطل آشغال‌ها حواستان به کپک ها باشد.

طبقه زیرزمین خانه را چک کنید 

با استفاده از دستگاههای رطوبت گیر و یا بالا بردن درجه ترموستات، رطوبت را کنترل کنید. کف پوشهایی را انتخاب کنید که رطوبت به خود نمیگیرند.
توجه داشته باشید که چه اقلامی را در انبار و یا زیرزمین خانه نگهداری میکنید. کپک ها می‌توانند روی کاغذها، ملافه و پارچه ها رشد کنند. وسایل را در یک محفظه غیر قابل نفوذ به هوا و آب نگهداری کنید تا کپک به آنجا نفوذ نکند.

کپک ها را تمیز کنید

اگر در قسمتی از سطوح خانه مانند شیشه ‌‌پلاستیک و کاشی، آثاری از کپک میبینید، با وایتکس و آب و صابون و یا محلولهای مخصوص، شستشو دهید.
اگر کپک دوباره تشکیل شد، منشا را پیدا کنید.
رعایت نظافت در ازبین بردن کپک ها
رعایت نظافت در ازبین بردن کپک ها

هوای تمیز فیلتر شده را به سمت خانه هدایت کنید 

اگر از یک صافی و فیلتر خوب و استاندارد استفاده بشود، اسپور کپک ها از آنها رد نمیشوند و هوای آپارتمان شما سالم باقی میماند. دریچه های سیستم گرمایش و سرمایش باید تمیز نگهداری شوند.

سریع عمل کنید 

اگر وسیله ای یا جایی در خانه خیس ‌‌و مرطوب شد، سریع خشک کنید.
اگر وسایل تنظیم هوای منزل ایرادی دارند سریع آنها را تعمیر کنید.

زمین محل زندگی خود را چک کنید

برگ‌های جلوی خانه و یا گیاهان منطقه هم می‌توانند منشا کپک باشند که باید همه این مسائل را در نظر داشته باشند و احتیاطهای لازم را برای رفع آن انجام دهید.

منبع:webmd

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفت + هفده =