قرصهای ضد کرونا از شرکت مرک و فایزر

64

قرصهای ضد کرونا از شرکت مرک و فایزر 

اجازه مصرف قرصهای ضد کرونای شرکت Merck و Pfizer توسط FDA

قرصهای ضد کرونا از شرکت مرک و فایزر
قرصهای ضد کرونا از شرکت مرک و فایزر
در تاریخ ۲۳ دسامبر ۲۰۲۱ معادل سوم دی ماه سال ۱۴۰۰، FDA اجازه مصرف داروی شرکت مرک جهت درمان کرونا را به صورت اجازه شرایط اورژانسی صادر کرد.
اجازه مصرف به افراد بزرگسالی داده شده است که به نوع خفیف تا متوسط مبتلا شده اند و احتمال ایجاد شرایط و بیماری سخت برای این بیماران در اثر ابتلا داده میشود.
مصرف ترکیب دو داروی ضد ویروس دیگر به نامهای ریتوناویر و نیرماترلویر با نام تجاری paxlovid ساخت شرکت فایزر نیز در تاریخ دوم دی ماه توسط FDA به صورت تایید اورژانسی صادر شد. داروی ضد ویروس مولنوپیراویر با نام برند Lagevrio نیز در زمان علائم اولیه بیماری امکان مصرف دارد.

 

paxlovid
paxlovid

 

داروهای شرکت فایزر قابل مصرف برای افراد بالای ۱۲ سال میباشند. داروهای شرکت مرک در این زمینه برای افراد بالای ۱۸ سال قابل مصرف هستند.
شرکت مرک در ماه اکتبر یعنی دو ماه پیش در خواست تایید مصرف داروهای ضد کرونا را در این شرایط اورژانسی درخواست کرده بود. این شرکت بر اساس مدارک ارسال شده برای FDA اعلام کرده است که این درمان، ۵۰ درصد کاهش بستری در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ را ارمغان می‌دهد.
بررسی اطلاعات نشان داد که این کاهش ۳۰ درصد میباشد و عدد ۵۰ درصد معتبر نیست. در ماه گذشته، پنل متخصصین FDA رای خود را برای موافقت با مصرف این داروها اعلام کردند.
در مطالعات حیوانی ثابت شد که این داروها می‌توانند به جنین آسیب برسانند. بنابراین مصرف در طی بارداری توصیه نمیشود. در شرایط خاصی با صلاحدید پزشک اگر مزایای مصرف بیشتر از عدم مصرف باشد، در طول بارداری هم تجویز میشود.
خانم هایی که قصد باردار شدن دارند در زمان مصرف Molnupiravir از روش‌های جلوگیری از بارداری استفاده کنند و این جلوگیری را تا ۴ روز بعد از قطع مصرف دارو هم ادامه دهند.

دو اسلحه برای مبارزه با کووید ۱۹

 

دو اسلحه برای مبارزه با کووید ۱۹
دو اسلحه برای مبارزه با کووید ۱۹

 

مصرف دو داروی ضد ویروس می‌تواند بیشتر کمک کننده باشد. در واقع با فراهم کردن دو مدل مختلف از راههای درمان کووید ۱۹ به صورت هم زمان، امکان کنترل بیماری علی الخصوص با ظهور امیکرون Omicron باعث کنترل بیشتر و پاسخگویی به تعداد بیشتری از بیماران میشود.
داروی رمدیسیویر توسط FDA کاملا تایید شده است ولی مانع ایجاد شده در این دارو، روش مصرف هست که حتما باید از طریق تزریق در رگ در بیمار بستری باشد.
با ظهور مخلوط Ritonavir و Molnupiravir یک روش درمانی دیگر به داروی رمدیسیویر اضافه شده است که می‌تواند تقاضاهای درمان بیشتری را پاسخگو باشد و در نهایت بیماری در جهان بهتر کنترل شود.
مصرف قرص برای بیماران در تمام دنیا، راحت تر از مصرف یک دارو به صورت تزریق میباشد و از آنجایی که مراکز تزریق دارو هم محدودیت دارند و پاسخگوی کل جمعیت نیستند، کنترل بیماری با قرص راحت تر خواهد بود.
در ماه نوامبر دولت امریکا، درخواست خرید بیش از یک بیلیون دلار از این داروی خوراکی را از شرکت فایزر ثبت کرده است.
منبع:webmd
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 − هشت =