ظهور عوارض جانبی در بیماران کووید-۱۹ بستری در ICU پس از گذشت یکسال

55

ظهور عوارض جانبی در بیماران کووید-۱۹ بستری در ICU پس از گذشت یکسال 

 

عوازض کرونا
عوازض کرونا
عوارض بستری در ICU همیشه وجود داشته است اما نه با این درصد بالا
تحقیقات نشان داده است که بیماران نجات یافته از کرونا که حال وخیمی داشتند‏‏‏، ‌‌در بخش مراقبتهای ویژه بستری شده اند، بعد از گذشت یک سال عوارض جانبی در آنها ظاهر میشود. این عارضه ها ممکن است فیزیکی، مغزی و روان شناختی باشد.
در بین این افراد، ۶۰ درصد از افراد پس از بازگشت به کار، یک سال بعد درخواست بیشتری برای مرخصی و یا تقلیل ساعات کار داشتند.
این مطالعه یک سال پس از ترخیص این بیماران بر روی ۲۴۶ بیمار در ۱۱ بیمارستان در هلند انجام شد.
– ۷۴.۳ عوارض فیزیکی
– ۲۶.۲ عوارض مغزی
– ۱۶.۲ عوارض روان شناختی
اعلام شده است.
این مقاله در JAMA منتشر شد و محل تحقیقات در مرکز پزشکی دانشگاه رادباد در هلند، تحت نظر دکتر هساکرس بوده است. ۲/۳ بیماران، ظهور اختلالات فیزیکی جدید پس از ابتلا و بستری گزارش کرده اند. در میان آن دسته از بیمارانی که از عوارض مغزی شکایت داشته اند، ۱۷.۹ شکایتها از اضطراب و ۱۸.۳ از افسردگی بوده است.
خستگی مفرط بستری شدن در ICU بر اثر کرونا پس از یک سال
خستگی مفرط ناشی از بستری شدن در ICU بر اثر کرونا پس از یک سال

 

یکی از محققین در این بررسی، اعلام کرده است که بیماران باید در زمان بستری یا بلافاصله پس از ترخیص، وارد مرحله توانبخشی ‌شوند تا عوارض قابل پیشگیری باشند.
در حال حاضر استانداردی برای این درمان در نظر گرفته نشده است و‌ محققین در حال بررسی هستند که به چه علت ۱/۴ بیماران هیچ علائمی نداشتند!
این محقق به نام‌ خانم Zegres اعلام کرده است که طول بستری در ICU برای بیماران کووید ۱۹ بیشتر از بیماری‌های دیگر می باشد.
میزان عوارض بعدی در بیماران بستری در ICU به علت غیر از کووید ۱۹، ۴۳ درصد میباشد در حالی که در بیماران کووید-۱۹، این درصد به ۵۸ درصد می‌رسد. در این تحقیقات، پیگیری از بیماران در ۲۴، ۳۶، ۴۸ و ۶۰ ماه بعد از پذیرش در ICU ادامه می یابد.

 

۲۲ ژانویه ۲۰۲۲

منبع: webmd

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش + 1 =