عفونت‌های قارچی تناسلی در خانم و آقایان و درمان آنها

68

عفونت‌های قارچی

عفونت های قارچی در بیشتر نقاط جهان رایج است. در انسان، عفونت های قارچی هنگامی اتفاق می افتد که یک قارچ مهاجم، ناحیه ای از بدن را تحت شعاع قرار دهد و سیستم ایمنی بدن برای مقابله با این قارچ ضعیف باشد. قارچ ها می توانند در هوا، خاک، آب و گیاهان زندگی کنند. برخی از قارچ ها نیز وجود دارند که به طور طبیعی در بدن انسان زندگی می کنند. مانند بسیاری از میکروب ها، قارچ های مفید و مضر نیز وجود دارد. هنگامی که قارچ های مضر به بدن حمله می کنند، از بین بردن آنها کمی دشوار است، زیرا می توانند در محیط بدن زنده بمانند و فرد دیگری آلوده کنند.

انواع عفونت های قارچی

برای آن که بتوان انواع عفونت های قارچی را تشخیص داد، بعد از معاینات اولیه، متخصص برای تشخیص هر چه بهتر، بیمار را به آزمایشگاه ارجاع می دهند.

Tinea pedis-1

 

"<yoastmark

 

Tinea pedis یا پای ورزشکاران یک عفونت قارچی شایع است که پا را تحت تأثیر قرار می دهد. پای ورزشکار معمولاً با ورزش و ورزشکاران در ارتباط است زیرا این قارچ در محیط های گرم و مرطوب مانند جوراب و کفش، تجهیزات ورزشی و محیط های بسته کاملاً رشد می کند. در واقع، هر کسی ممکن است تحت تأثیر Tinea pedis قرار بگیرد. این بیماری در آب و هوای گرم و ماه های تابستان رایج است، جایی که می تواند به سرعت تکثیر شود. این چنین محیط هاست که در روند رشد این بیماری های مفید است.

علائم  Tinea pedis

پای ورزشکار یک عفونت شایع است که قارچ در محیط های گرم و مرطوب رشد می کند. علائم پای ورزشکار ممکن است در هر فرد متفاوت باشد. علائم شایع و متداول شامل موارد زیر است:

 • قرمزی یا تاول در ناحیه آسیب دیده (بیشتر در بین انگشتان دیده می شود)
 • ممکن است پوست آلوده نرم شود، یا لایه های پوست شروع به تجزیه شدن، کنند.
 • پوسته پوسته شدن یا ترک خوردن پوست
 • خارش، سوزش یا احساس سوزش در ناحیه آلوده (پاها و مخصوصا انگشتان)

۲-عفونت قارچی واژن

 

عفونت قارچی واژن
عفونت قارچی واژن

 

عفونت های قارچی واژینال یک نوع متداول از مخمر عفونت زا در زنان است که معمولاً در اثر کاندیدا آلبیکنس(Candida albicans) ایجاد می شود. رشد بیش از حد این نوع از قارچ ها  تعادل طبیعی باکتریها و مخمرها در واژن را مختل می کند. این برهم خوردگی یا عدم تعادل باکتریها می تواند ناشی از آنتی بیوتیک ها، استرس و عدم تعادل هورمون ها یا عادات غذایی بد باشد. عفونت های Candida albicans همچنین می توانند باعث عفونت قارچ ناخن پا و بثورات پوشک شوند.

علائم عفونت قارچی واژن

 

"<yoastmark

 

علائم عفونت قارچی شامل موارد زیر است:

 • خارش و تورم در اطراف واژن
 • احساس سوزش یا درد هنگام ادرار یا مقاربت
 • قرمزی و درد در واژن و اطراف آن

ترشحات واژینال غیرمعمول، مانند توده های خاکستری که مانند لخته خون باشد و یا ترشحات بسیار آبکی داشته باشد، ممکن است در بعضی موارد بثورات به مرور زمان ایجاد شود. عفونت های قارچی باید به سرعت درمان شوند، زیرا در صورت عدم درمان علائم ممکن است شدید شوند.

درمان عفونت قارچی واژن

 

درمان عفونت قارچی واژن
درمان عفونت قارچی واژن

 

شایعترین علامت و شایعترین شکایت خانمهای مبتلا به واژینیت قارچی، خارش و سوزش ناحیه تناسلی و واژن است. بسته به محل ابتلا که مخاط واژن باشد یا ناحیه بیرونی، و نیز بسته به شدت عفونت، دارو توسط متخصص زنان بصورت موضعی، واژینال و یا خوراکی انجام میشود. در صورتی که تشخیص و درمان صحیح انجام شود، واژینیت قارچی با یک دوره درمان بهبود می یابد. در عفونت های مزمن، عود کننده و یا مقاوم و همچنین در افراد دیابتی و ضعف سیستم ایمنی که بطور مکرر دچار واژینیت قارچی میشوند، درمان کمی مشکل تر و طولانی تر است. توجه داشته باشید هیچگاه خود سرانه دارو جهت درمان عفونت مصرف نکنید زیرا باعث مقاومت میکروبی میشود. خارش مزمن ناحیه تناسلی باعث تیرگی واژن شده که جهت رفع ان می توانید به متخصص زنان و زیبایی مراجعه کنید.

 قارچ آلت تناسلی مردان

 قارچ آلت تناسلی مردان
قارچ آلت تناسلی مردان

 

برفک (Thrush) کلمه رایج برای عفونت مخمری (قارچی) است که توسط میکروارگانیسمی به نام کاندیدا ایجاد می شود. این میکروارگانیسم غالباً بدون ضرر بر روی پوست ما وجود دارد، اما گاهی اوقات هنگام تکثیر مشکل ایجاد می کند. عفونت های کاندیدایی می توانند بسیاری از سیستم های بدن را تحت تأثیر قرار دهند، اما معمولاً باعث ایجاد مشکل در ناحیه تناسلی، دهان (برفک دهانی) یا پوست می شوند.

برفک در مردان یک مشکل رایج است، اگرچه این مشکل در مردان کمتر از زنان رخ میدهد. این معمولاً یک عفونت خفیف است که توسط مخمر ایجاد می شود و در بیشتر موارد با درمان به سرعت برطرف می شود.

علائم قارچ آلت تناسلی مردان

داشتن قارچ بدون وجود هیچ گونه علائمی کاملا رایج است. وقتی برفک مشکلی ایجاد می کند، به دلیل التهاب آلت تناسلی مردانه و پوست ختنه گاه (بالانیت) است. علائم قارچ ممکن است شامل موارد زیر باشد:

درمان قارچ در مردان 

 

درمان قارچ در مردان 
درمان قارچ در مردان

 

در بیشتر موارد، پمادها و کرم های ضد قارچ موضعی برای از بین بردن عفونت کافی است. بسیاری از کرم های ضد قارچی که برای عفونت قارچی توصیه می شوند عبارتند از:

 • میکونازول (Lotrimin AF، Cruex، Desenex، Ting Antifungal )
 • ایمیدازول (Canesten، Selezen )
 • کلوتریمازول (Lotrimin AF)
 • ضد قارچ (Cruex، Desenex، Lotrimin AF Ringworm)

در کنار استفاده از کرم دارویی، باید بهداشت را نیز رعایت کنید تا به از بین بردن عفونت طولانی مدت کمک کنید. عواملی مانند دیابت و سیستم ایمنی سرکوب شده ممکن است در خطر عفونت قارچی نقش داشته باشند. اگر دیابت دارید، با ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی همکاری کنید تا مطمئن شوید که سطح طبیعی قند خون شما به خوبی کنترل می شود. اگر سیستم ایمنی سرکوب شده‌ای دارید، پزشک می‌تواند راه‌هایی را برای کمک به حفظ سلامت سیستم ایمنی‌تان تا حد امکان توصیه کند.

 

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 − شانزده =