سردرد حاصل از مصرف دارو

36

سردرد حاصل از مصرف دارو

 

سردرد
سردرد

 

داروهایی وجود دارند که سر درد از عوارض آنها میباشد. اگر دنبال یک متهم برای برای دردهای ضربانی در سر میباشید، در وهله اول باید مشخص شود داروهایی که استفاده میکنید چه هستند. همه داروها عوارض جانبی دارند و گاهی این عارضه جانبی ممکن است سردرد باشد. بسیاری از داروها همانند داروهای قلبی، داروهای کنترل کننده بارداری و حتی ضد دردها ممکن است عارضه سردرد به همراه داشته باشند. اگر سردرد شما برایتان آزاردهنده شده است، به هیچ عنوان داروی خود را ناگهانی قطع نکنید. در این مرحله با پزشک خود مشورت کنید تا بهترین تصمیم در آن مقطع با همکاری خود شما گرفته شود.شاید پزشک شما تغییری در دوز مصرفی و یا حتی در خود دارو را در نظر بگیرد.

داروهای ضد سردرد

شاید برایتان خوش آیند نباشد که بدانید گروهی از داروهای مصرفی برای کنترل سردرد، ممکن است خودشان سردرد ایجاد کنند. به این حالت، سردرد انعکاسی Rebound Headache گفته میشود. در مواردی که داروهای ضد درد چندین بار در هفته مصرف شوند، به محض اینکه اثر دارو از بین میرود سردرد دوباره شروع میشود وفرد دوباره مجبور به افزایش تعداد ‌و دوز دارو خواهد شد. این داروها ممکن است داروهایی باشند که بدون نسخه ارائه میشوند و یا داروهایی که توسط پزشک تجویز شده اند.
مثالهایی از داروهایی که ایجاد Rebound Headache می‌کنند:
-آسپیرین
– استامینوفن
– قرصهای خواب
– ایبوپروفن
– ناپروکسن
– کدئین
– داروهای حاوی کافئین
– تریپتان ها
بهترین راه برای رهایی از این سردردهای حاصل از دارو، قطع کردن دارو می باشد. قطع مصرف با مشورت پزشک انجام شود زیرا تعدادی از داروها باید تدریجی قطع شوند.
پس از قطع مصرف ممکن است دچار عوارضی همچون تهوع ، اختلال خواب، بیرون روی و یا سر درد شدید شوید.
خبر خوب این است که پس از قطع مصرف دارو و رفع سردرد ری باند، دارو را میتوانید دوباره شروع کنید و این بار دارو موثرتر خواهد بود.

داروهای ضد بارداری 

Birth Control Pills

 

داروهای ضد بارداری 
داروهای ضد بارداری

 

 گزارشات متناقضی از مصرف این دسته داروها وجود دارند. تعدادی از بانوان که مبتلا به میگرن هستند و داروهای هورمونی را آغاز می‌کنند، دچار سردردهای کمتری میشوند. گروهی دیگر از بانوان هم شکایت از سردرد با مصرف داروهای هورمونی چه به صورت قرص یا پچ یا رینگ واژینال دارند.
چنانچه قرصهای ضد بارداری مصرف میکنید و دچار سردرد میشوید ممکن است علت سردرد، کم شدن سطح استروژن در زمان مصرف قرصهای خنثی در بسته قرص باشد. برای رفع این مشکل راهکارهای زیر را اجرا کنید:
– از قرصهای ضدبارداری استفاده کنید که تعداد قرصهای غیرفعال و بدون هورمون در بسته آنها کمتر باشد همانند بسته های ضدبارداری فصلی
– از قرصهای ضد بارداری استفاده کنید که میزان استروژن کمتری دارند.
– به جای استفاده از قرصهای ضدبارداری از آی یو دی IUD استفاده کنید.
– از داروهای ضد درد نسخه ای و یا غیر نسخه ای در زمان مصرف قرصهای پلاسبو ( قرصهای بدون هورمون در بسته ) کمک بگیرید.
– از داروهای ضدبارداری استفاده کنید که فقط حاوی پروژسترون هستند نه مخلوطی از استروژن و پروژسترون
– در زمان مصرف انتهای بسته که حاوی قرصهای بدون هورمون هست یا در فاصله بین دو بسته از پچ های استروژن استفاده کنید.

نیتراتها

 

نیتراتها
نیتراتها
نیتروگلیسیرین ها در زمان درد قفسه سینه، برای افراد با سابقه بیماری قلبی استفاده میشوند. این داروها عروق را گشاد می‌کنند تا خون راحت تر در آن جریان داشته باشد و به سمت قلب حرکت کند.سردرد، از عوارض شایع مصرف نیتراتها میباشد. گاهی این سردرد ایجاد شده ملایم میباشد ولی گاهی هم شدید است و ۳ الی ۶ ساعت پس از مصرف دارو طول میکشد. گاهی پس از مصرف این داروها تهوع و استفراغ و حساسیت به نور به سردرد اضافه میشود. به تدریج با مصرف دارو بدن به این عارضه ها غلبه ‌‌عادت میکند .
چنانچه پس از مصرف نیتراتها دچار سردرد میشوید دارو را ادامه دهید ولی مشکل را با پزشک خود در میان بگذارید.
مصرف بعضی از داروها مثل تریپتان ها جهت کنترل سردرد، ممکن است گزینه مناسبی نباشد. از خود درمانی پرهیز کنید و با مشورت پزشک دارو را مصرف کنید.

درمان‌های جایگزینی هورمونی 

Hormone Replacement Therapy (HRT)

درمان‌های هورمونی برای کنترل علائم آزاردهنده زمان یائسگی، مثل گرگرفتگی و عرق شبانه ، تجویز میشوند.
چنانچه با مصرف HRT دچار سردرد میشوید با پزشک‌خود در میان بگذارید. پزشک شما راه حل‌های مختلفی را برای کنترل این عارضه پیش روی شما خواهد گذاشت. ممکن است مصرف دوز پایین تر و یا نوع دیگری از درمان HRT کمک به حل مشکل کند. پچ های هورمونی ، میزان پایین تر از استروژن به تدریج آزاد می‌کنند و ممکن است روش بهتری در این سناریو باشد.
کدام غذاها سردرد ایجاد می‌کنند ؟
آیا این غذاها ایجاد سردرد میگرنی می‌کنند ؟

غذاهای روتین مصرفی شما در روز  

بهترین راه برای اینکه متوجه شوید چه غذایی باعث ایجاد سردرد در شما میشود، دقت در غذای مصرفی و علائم پس از مصرف میباشد. مصرف یک غذا برای یک بار و داشتن سردرد بعد از آن دلیل کافی نیست. مهم‌ترین چیز دنبال کردن الگوهایی که پیش می آید در طول زمان میباشد.

شکلات 

 

شکلات 
شکلات

 

معمولا مصرف شکلات، به عنوان محرکی برای ایجاد سردرد در نظر گرفته میشود. واقعیت این است که به صورت علمی چنین چیزی ثابت نشده است و حتی در بعضی تحقیقات اثر پیشگیری از سردرد برای شکلات در نظر گرفته شده است.
شاید علت این باور این باشد که افرادی که از میگرن رنج میبرند، درست قبل از شروع سردرد بدنشان تقاضای شکلات میکند و متهم اصلی شکلات معرفی میشود.

قهوه 

 

قهوه 
قهوه

 

نوشیدن یک فنجان قهوه برای دو بار در هفته شاید از ایجاد سردرد پیشگیری کند ولی مصرف روزانه قهوه به صورت یک عادت ، برای پیشگیری از سردرد مفید واقع نمیشود. در افرادی که عادت به مصرف روزانه قهوه دارند، مصرف نکردن فنجان صبح محرکی برای ایجاد سردرد خواهد بود.

منوسدیم گلوتامات

Mono sodium Glutamate 

MSG

منوسدیم گلوتامات
منوسدیم گلوتامات

 

منوسدیم گلوتامات در بسیاری غذاهای آسیایی اضافه میشود تا طعم خاص آب گوشت به غذا داده شود. در بعضی مقاله ها به نقش این ماده به عنوان محرک سردرد اشاره شده است اما اثبات نشده است.

آبجو 

آبجو 
آبجو

 

آبجوهای موجود در بشکه در حدود ۲۵ برابر بیشتر از آبجوهای شیشه ای تیرامین دارند و احتمال ایجاد سردرد با آنها بیشتر است.
در مجموع الکل، میتواند یک محرک برای ایجاد سردرد باشد

شراب قرمز 

 

شراب قرمز 
شراب قرمز

 

در بعضی تحقیقات به عارضه سردرد پس از مصرف شراب اشاره شده است ولی مدرک محکم و مستندی بر این ادعا وجود ندارد.

پنیر

پنیر
پنیر

 

گروهی از پنیرها مثل چدار و پنیرهای کهنه میزان بالایی از تیرامین دارند. یکی از موادی که محرک ایجاد میگرن میتواند باشد. پنیرهای ملایم تر مثل موزرلا و ریکوتا کمتر متهم هستند.

سالامی 

"<yoastmark

 

سالامی و محصولات مشابه گوشتی دارای میزان بالایی از تیرامین هستند. اگر هوس گوشت کردید بهتر است سراغ برگر یا استیک بروید. اگر جز آن دسته افرادی هستید که به تیرامین حساس نیستید و محرک بدن شما نیست پس ساندویچ سالامی خود را نوش جان کنید!
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 2 =