بیماری التهابی روده IBD و تاثیر درمانهای گیاهی در این نوع بیماری

26

بیماری التهابی روده IBD و تاثیر درمانهای گیاهی در این نوع بیماری

 

بیماری التهابی روده IBD و تاثیر درمانهای گیاهی در این نوع بیماری
بیماری التهابی روده IBD و تاثیر درمانهای گیاهی در این نوع بیماری
دو بیماری مزمن و بی دلیل از دسته بیماری‌های التهابی روده، بیماری کولیت اولسراتیو و بیماری کرون میباشند. درمان و کنترل این بیماری‌ها با دسته داروهای به خصوصی به نام تعدیل کننده های سیستم ایمنی انجام میپذیرد. معمولا عدم رعایت اصولی و به موقع و متداوم داروها باعث شکست در کنترل بیماری میشود. آگاهی دادن به بیمار در مورد بیماری که از آن رنج میبرد و بر طرف کردن موانع موجود در مصرف درست دارو، میتواند کمک شایانی به بیمار کند.

درمان‌های معمول مورد استفاده برای این دسته بیماری‌های التهابی روده:

– کورتون ها
– سرکوب کننده های سیستم ایمنی
– آنتی بادی های ضد فاکتور TNF یا همان فاکتور تومور نکروزیس
این داروها گاهی اوقات بیمار را در معرض ابتلا به عفونت و ایجاد بدخیمی قرار می‌دهند. در سال‌های اخیر تمایل به استفاده از محصولات طبیعی و گیاهی برای کمک به درمان این بیماری ها افزایش یافته است.
آمار مصرف این فرآورده های گیاهی از ۲۱ درصد به ۶۰ درصد افزایش یافته است.

تمایل به مصرف این دسته از داروهای گیاهی و سنتی در افراد:

– جوان
– بانوان
– تحصیل‌کرده
– با تجربه عوارض داروهای شیمیایی
– با علایم روده ای بسیار شدید
– مضطرب
-با درمان‌ طولانی مدت با کورتون
افزایش یافته است.
مصرف این دسته از داروهای گیاهی و سنتی
مصرف این دسته از داروهای گیاهی و سنتی

دسته داروهای جایگزین و طبیعی مورد مصرف CAM:

– مکمل های رژیمی مثل پروبیوتیکها و پری بیوتیکها و روغن ماهی
– طب فیزیکی مغزی مثل طب سوزنی و هیپنوتیزم و ماکسی باسشن
Moxibustion
اگرچه در تحقیقات انجام شده اثرات خوبی از این دسته داروها مشاهده شده است ولی مدارک علمی معتبر هنوز در دسترس نیست و نیاز به بررسی بیشتر وجود دارد. در یک سری تحقیقات گسترده، مقایسه بین داروهایی مثل مزالازین و سولفاسالازین و انمای کورتون با داروهای طبیعی انجام شد.
تحقیقات دیگری نشان داد که مصرف ژل آلوئه ورا برای ۴ هفته، در کولیت اولسراتیو بهتر از مصرف نکردن آن میباشد.
در یک بررسی با گیاه تری تیکام آستیوم یا همان Wheat grass juice کاهش در خونریزی مقعدی و درد شکمی دیده شد. تنها عارضه این گیاه تهوع میباشد.

مقایسه ای بین صمغ رزین گیاه 

Boswellia serrata

 

مقایسه ای بین صمغ رزین گیاه 
مقایسه ای بین صمغ رزین گیاه

 

روزی سه بار هر بار ۳۰۰ میلی گرم با داروی سولفاسالازین سه بار در روز هر بار یک گرم انجام پذیرفت. داروی گیاهی در افراد بیشتری بهبود علائم نشان داد. در این مطالعات، داروی چینی KJQ اثر خوبی از خود نشان داد.
گیاه Bovine colostrum ( حاوی ایمونوگلوبولین ها و فاکتورهای رشد ) و Curcumin ( نوعی زردچوبه ) هم اثرات خوبی در بیماری کولیت اولسراتیو از خود به جا گذاشتند.
عصاره های Wormwood یا همان Artemisia، اثرات ضد التهابی بسیار خوبی را دارا میباشند.
یک گیاه سنتی چینی به نام Tripterygium wilfordii Hook F ( TWHF) اثر تعدیل کننده سیستم ایمنی و ضد التهابی را به جا گذاشته است. در ضمن پس از مصرف قرصهای این گیاه، کاهش در میزان CRP و فاکتورهای التهابی سیتوکینی مشاهده شد. بر طبق مطالعات انجام شده، امگا ۳ یا روغن ماهی تغییری در کنترل و فروکش کردن بیماری کرون نشان نداد. طب سوزنی و ماکسی باسشن تاثیرات خوبی در کولیت اولسراتیو داشته اند. کورکومین ( نوعی زردچوبه) و آلوئه ورا و بوسویلیا سراتا در بیماری کولیت اولسراتیو موثر بوده اند.
در نهایت به نظر می‌رسد که گیاهان بیشتری در این زمینه باید بررسی شوند و نیز گیاهان موجود نیز در زمینه ایمن بودن و عوارض جانبی نیاز به تحقیقات گسترده دارند. در حال حاضر عوارض جانبی خاصی از این درمانهای جایگزین دیده نشده است.
بیمارانی که سابقه جراحی برای بیماری خود داشته اند، بیمارانی که از عوارض جانبی داروهای شیمیایی مورد مصرفشان بسیار رنج میبرند و بیمارانی که قیمت داروهای مصرفی حال حاضرشان بالا میباشد به درمان‌های جایگزین روی می آورند. شاید در آینده ای نزدیک روش‌های موفقیت آمیزی برای ترکیب استفاده از داروهای شیمیایی و گیاهی هم زمان، ثبت شود.
TWHF
TWHF

منبع: medscape

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 4 =