منیزیوم و میگرن

63

منیزیوم و میگرن

 

میگرن
میگرن

 

آیا مصرف مکمل منیزیوم نقشی در کنترل سردردهای میگرنی دارد؟
شاید بسیاری از شما در رابطه با مصرف دوز بالای منیزیوم و کنترل دردهای میگرنی شنیده باشید.
 اگر چه محققان، هنوز مصرف این مکمل را برای کنترل دردهای میگرنی ثبت نکرده اند، در بسیاری مطالعات انجام شده بر روی افراد، اثر خوبی پس از مصرف این مکملها دیده شده است.

عنصر منیزیوم در بدن

منیزیوم یکی از مواد معدنی موجود در بدن میباشد. قسمت زیادی از این عنصر صرف ساختن استخوان و عضله میشود. منیزیوم در ایجاد انرژی و کنترل فشار خون هم نقش دارد.

ارتباط بین منیزیوم و میگرن

بر اساس مطالعات انجام شده، مشخص شده است که افرادی که میزان منیزیوم آنها کم میباشد، دچار سردردهای بیشتری نسبت به افراد با میزان نرمال منیزیوم میشوند.
تعدادی از دانشمندان بر این باورند که منیزیوم، سیگنالهایی را که به مغز می‌رود را بلاک میکند. بدین ترتیب حالت‌های میگرن با اورا aura و تغییرات بینایی و حسی ایجاد نمیشود.
تحقیقات نشان داده است که منیزیوم اثر مهاری روی تعدادی مواد شیمیایی که مسئول ایجاد درد هستند، دارد. کاهش سطح منیزیوم در بدن، می‌تواند باعث ایجاد تنگی و انقباض در عروق مغزی شود که همان دردهای میگرنی را ایجاد میکند.

منابع دریافت منیزیوم 

 

منابع منیزیوم
منابع منیزیوم
بسیاری از غذاها حاوی منیزیوم هستند. همانند اسفناج، خشکبار مثل بادام و بادام هندی، بنشن، کره بادام زمینی و غلات. در صورتی که هدف کنترل میگرن باشد، شاید دوز لازم از طریق این غذاها به بدن نرسد و نیاز به مصرف مکمل منیزیوم حس شود.
معمولا عنصر منیزیوم در فرآورده های موجود در بازار به همراه مواد معدنی دیگر و ویتامینها و گیاهان موثر در کنترل و پیشگیری دردهای میگرن، بسته بندی شده است.
گاهی اوقات بر اساس تشخیص پزشک، منیزیوم به صورت وریدی تزریق میشود.

میزان مصرف منیزیوم 

برای کنترل دردهای میگرنی، پزشکان معمولا درمان را با دوز ۴۰۰ میلی گرم شروع می‌کنند و گاهی تا ۶۰۰ میلی گرم آن را افزایش می‌دهند. حداکثر مقدار مصرفی مجاز، ۱۲۰۰ میلی گرم در روز میباشد. چنانچه در حال مصرف یک مولتی ویتامین همزمان با مصرف منیزیوم هستید، میزان منیزیوم موجود در مولتی ویتامین را چک کنید و در محاسبات خود در نظر بگیرید.

میزان اثر بخشی منیزیوم در کنترل دردهای میگرنی چه مقدار میباشد؟

 

دردهای میگرنی و کنترل آن
دردهای میگرنی و کنترل آن

 

اگرچه هنوز تحقیقات زیادی در زمینه اثر منیزیوم در پیشگیری از میگرن، انجام نشده است، تعدادی از تحقیقات بر اثر بخشی آن تاکید کرده اند.
در یک مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۷ که در که در مجله Headache چاپ شد، دانشمندان نتایج ۵ دسته مطالعات طلایی را آنالیز کردند. در این تحقیقات به گروهی از بیماران میگرنی مکمل منیزیوم داده شد و به گروهی پلاسبو داده شد.
نتایج نشان داد، افرادی که منیزیوم دریافت کرده بودند، ۴۳ درصد از روزهای درگیری با سردرد میگرنی آنها کاسته شده بود.
تعدادی از مطالعات نشان داده است که مصرف کنندگان مکمل منیزیوم، تعداد حملات میگرنی کمتری نسبت به غیر مصرف کننده ها داشتند.
در مجموع هنوز نتایج به دست آمده یکسان و قابل ارزیابی کامل نیستند ولی محققین بر این باورند که منیزیوم در پیشگیری درد میگرن نقش موثری ایفا میکند.

آیا مصرف مکمل منیزیوم ضرری دارد؟

مصرف مکملهای منیزیوم، safe میباشند ولی ممکن است عوارض خفیفی ایجاد کنند. به طور مثال: اسهال، تهوع و اسپاسم معده.
چنانچه داروهایی برای سلامت استخوان، عفونت، فشار خون بالا و سوزش معده مزمن مصرف میکنید، قبل از شروع مصرف مکملهای منیزیوم با پزشک خود مشورت کنید.

هر آنچه راجب مکمل منیزیوم باید بدانید

 

مکمل منیزیوم
مکمل منیزیوم

 

مکملهای منیزیوم قیمت مناسبی دارند و در فرمهای مختلف در داروخانه ها موجود میباشند. بعضی از انواع املاح منیزیوم همانند آسپارتات منیزیوم، منیزیوم سیترات، منیزیوم لاکتات و منیزیوم کلراید جذب سریع دارند.
پس از شروع مصرف مکمل منیزیوم برای کنترل دردهای میگرنی، ۳ تا ۴ ماه به بدنتان فرصت دهید تا اثر آن ظاهر شود.
منبع:webmd
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 + 2 =