اثرات ماری جوانا

75

اثرات ماری جوانا

 

ماری جوانا
ماری جوانا

 

۱۲ ام فوریه ۲۰۲۲
مصرف طولانی مدت ماری جوانا خطرناک است
آیا ماری جوانا راه ح است یا مشکل ؟
مصرف طولانی ماری جوانا یعنی ایجاد تهوع های دائم و غیر قابل کنترل
ماری جوانا، سالیان زیادی است که جهت رفع و کنترل تهوع ناشی از شیمی درمانی و اختلالات گوارشی مصرف میشود.
بر طبق تحقیقات انجام شده مصرف طولانی مدت ماری جوانا یا همان گیاه کانابیس، توانایی کنترل تهوع و استفراغ را در فرد کاهش می‌دهد.
عارضه ای حاصل میشود به نام Cannabinols Hyperemesis Syndrom
سندرم تهوع زیاد، ناشی از مصرف ماری جوانا که فرد دردهای میهم شکمی حس میکند.
توصیف این افراد از درد و حالت‌هایی که تجربه می‌کنند:
«حس میکنم یک زنجیر از توپ‌های فلزی خاردار در محوطه شکم دارم و انگار یک باتوم در معده دارم که به سینه ام فشار می آورد تا خارج شود!
روی زانوهایم مینشینم و پوزیشن خاصی از یوگا را به خود میگیرم و برای ساعتها در حمام زیر آب گرم میمانم تا درد کمی تسکین یابد!
گاهی قدم زدن در بیرون از خانه کمی کمک به کنترل درد میکند ولی با هر ده قدم که برمیدارم استفراغ میکنم »
این عارضه و سندرم میتواند منتهی به از دست دادن آب بدن و الکترولیتها شود و شرایط سختی را ایجاد کند و کاهی منجر به مرگ شود.
این عارضه در تمامی مصرف کنندگان مزمن ماری جوانا ظاهر نمیشود و دانشمندان علت را نقش ژنتیک اعلام کرده اند.
گروهی از محققین این حالت را حساسیت به ماری جوانا یا کانابیس میدانند در حالیکه بر طبق تحقیقات جدید، عارضه حاصل چیزی فراتر از حساسیت میباشد و نقش ژنتیک در حال بررسی است.
محققین بر این باورند که افرادی که دچار عارضه پر تهوعی در اثر مصرف طولانی مدت ماری جوانا میشوند، احتمال اعتیاد به الکل و مواد مخدر دیگر، ابتلا به فراموشی و دیابت و بیماری‌های قلبی در آنها بالاتر می باشد.
این روزها ماری جوانا به عنوان یک راه حل برای بیماری ها مطرح شده است. شعار محققین جدید این است که ماری جوانا یک راه حل نیست بلکه یک مشکل است. رفع این عارضه، با قطع مصرف ماری جوانا به تدریج حل میشود ولی قطع مصرف برای این افراد کار ساده ای نیست . تحقیقات بیشتری در این زمینه در حال انجام است تا راه حلی برای رفع این مشکل ایجاد شود.
در حال حاضر بر طبق تحقیقات موردی، بدین نتیجه رسیده اند که مصرف پماد موضعی کاپسایسین یا همان پماد فلفل میتواند تهوع را کاهش دهد.
توضیح احتمالی مکانیسم عمل این است که مواد فلفلی روی پوست را گرم می‌کنند و سیگنالهایی ایجاد می‌کنند و به مغز میفرستند. با تحریک کردن گیرنده های حساس به گرما و ارسال سیگنال به مغز، علائم تهوع در مرکز تهوع مغز کاهش می یابد.
منبع:Webmd
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفت + 4 =