سو استفاده از داروها

41

سو استفاده از داروها

 

سو استفاده از داروها
سو استفاده از داروها

 

مصرف سو از داروهای روتین بدون نسخه
داروهای خیابانی

کدام داروها میتوانند مورد سو استفاده قرار بگیرند؟ 

مصرف نابجای داروها به عمد محدود به داروهای مخدر و خیابانی نمیشود. سو استفاده های مواد دارویی محدود به ماری جوانا و داروهای مخدر دیگر نمیشود. داروهایی هستند که مصرف آنها قانونی است و حتی تعدادی از آنها بدون نسخه به صورت قانونی ارائه میشوند ولی امکان سو استفاده از آنها وجود داردو مصرف طولانی مدت آنها می‌تواند ایجاد اعتیاد کند.
اگر به سلامت خانواده خود اهمیت میدهید این مقاله را با دقت بخوانید

باربیتورات ها

 

باربیتورات ها
باربیتورات ها

 

از این دسته دارویی میتوان به فنوباربیتال اشاره کرد. این داروها برای اضطراب و اختلالات خواب و تشنج تجویز میشوند. چنانچه بیشتر از میزان تجویز شده، مصرف شوند، امکان ایجاد اعتیاد به این داروها وجود دارد. مصرف دوزهای بالا از این دسته دارویی عوارضی همچون کوتاهی تنفس را ایجاد می‌کنند علی الخصوص اگر با الکل هم زمان مصرف شوند.
چنانچه احساس میکنید که به باربیتوراتها وابسته شده اید، هرگز به صورت ناگهانی آن را قطع نکنید و جهت تعدیل دوز و رفع مشکل با پزشک خود مشورت کنید.

بنزودیازپینها

 

بنزودیازپینها
بنزودیازپینها

 

داروی آلپرازولام که بسیاری آن را با برند زاناکس میشناسند، کلونازپام و دیازپام در این دسته میگنجند. این دسته داروها هم کمک به رفع اضطراب و حمله عصبی و اختلالات خواب می‌کنند. گرچه اثر گذاری این دسته دارویی بسیار خوب می باشد و عوارض کمتری نسبت به دسته باربیتوراتها دارند، مصرف دوز بالا و حتی گاهی دوز معمول ایجاد وابستگی میکند. قطع مصرف ناگهانی این داروها خطرناک میباشد.
هرگز داروهای تجویز شده توسط پزشک را به صورت خودسرانه به نزدیکان خود توصیه نکنید.

 داروهای خواب آور 

 

 داروهای خواب آور 
داروهای خواب آور

 

چنانچه اختلال خواب دارید داروهایی مثل زولپیدم و زوپیکلون میتوانند کمک به خواب شما کنند. چنانچه بیشتر از تعداد تجویز شده توسط پزشک مصرف کنید و خودسرانه مصرف را ادامه دهید، احتمال ایجاد وابستگی به این داروها بسیار زیاد است. شما پس از وابستگی به این داروها، قادر به خوابیدن بدون مصرف آنها نخواهید بود!
بهتر است قبل از شروع قرصهای خواب آور، نکات مربوط به بهداشت خواب را رعایت کنید تا شاید نیازی به مصرف دارو نداشته باشید.

کدئین و مورفین

 

کدئین و مورفین
کدئین و مورفین

 

یکی از رایج‌ترین دسته های دارویی که مورد سو استفاده قرار میگیرند ضد دردها هستند. این داروها، درد را کاهش می‌دهند اما در دوزهای بالا اثر خوشایندی به مصرف کننده می‌دهند که میتواند منجر به اعتیاد و وابستگی شود و از سوی دیگر مصرف دوز بالا و طولانی مدت منجر به عوارض خطرناکی میشود.
به طور معمول برای دردهای متوسط و سرفه، کدئین ‌و برای دردهای شدیدتر، مورفین تجویز میشود.

اکسی کدون 

 

کدئین و مورفین
کدئین و مورفین
از ضد دردهای اوپیوئیدی میتوان به اکسی کدون اشاره کرد. افرادی که از این دارو سو استفاده می‌کنند با روش خرد کردن دارو، استنشاق و گاهی تزریق آن را مصرف می‌کنند. در این نوع روش‌های مصرف، کنترل دوز امکان پذیر نیست و احتمال ایجاد مسمومیت زیاد میشود. عوارض خواب آلودگی و یبوست پس از مصرف این داروها جز عوارض روتین میباشند.
قطع مصرف ناگهانی ممکن است علائم شبیه انفلونزا ایجاد کند که حاکی از وابستگی بدن به این داروها میباشد.

امفتامین ها

 

امفتامین ها
امفتامین ها

 

داروهای محرکی همچون دکستروافتامین، Adderal جهت درمان بیماران هیپراکتیو ADHD تجویز میشوند. افرادی هستند که این داروها را برای High شدن و یا افزایش انرژی و بالا بردن میزان هوشیاری استفاده می‌کنند. به طور مثال گروهی از دانشجویان در شب های امتحان برای بیدار ماندن از این دسته داروها استفاده می‌کنند. گروهی برای کم کردن وزن از این دسته دارویی مصرف می‌کنند .
این دسته دارویی هم میتواند ایجاد اعتیاد کند.
دوزهای بالا خطرناک هستند و عوارضی همچون افزایش غیر طبیعی در دمای بدن، ضربان نامنظم قلب و گاهی ایست قلبی دارند.
نوع خیابانی این داروها ممکن است با نامهای
Bennies –
Black beauties-
Speed-
توزیع شوند.

متیل فنیدات

 

متیل فنیدات
متیل فنیدات

 

این دسته هم جز داروهای محرک هستند و در درمان هایپراکتیویتی ADHD با نامهای :
Concerta –
Ritalin –
Metadate –
Methylin –
Daytrana –
عرضه میشوند.
چنانچه داروی دکونژستانت هم زمان با این داروها مصرف شوند عوارض خطرناکی همچون افزایش غیر طبیعی فشار خون و ضربان قلب ممکن است ایجاد شود.
این دسته دارویی هم مورد سو استفاده قرار می‌گیرد و با نامهای خیابانی
MPH –
R-ball –
Skippy –
The smart drug –
Vitamin R –
توزیع میشوند.

دکسترومتورفان

 

این دارو که حتی بدون نسخه هم با مشورت داروساز برای سرفه به بیمار ارائه میشود. مصرف دوزهای بالا از این دارو توهم و حالت های high ایجاد میکند.
عوارض مصرف دوز بالا شامل: استفراغ و ضربان قلب تند و به ندرت آسیب مغزی میباشند.

پزودوافدرین

 

پزودوافدرین
پزودوافدرین

 

این دارو، جز دکونژستانت ها یا همان ضد احتقانها میباشد و در بیشتر داروهای سرماخوردگی که به صورت OTC ارائه میشوند، موجود هستند. این دارو در مت امفتامین های غیر قانونی استفاده میشود و از این رو در سال‌های اخیر کنترل زیادی روی آن صورت گرفته است. شاید برای بسیاری از والدین پیدا کردن یک قرص ناشناس در کیف یا جیب فرزندشان نگران کننده باشد. والدین کنجکاو‌ و نگران هستند تا نوع قرص را شناسایی کنند. برای شناسایی قرصها بهتر است از داروساز کمک بگیرید.

گرچه قرصها در رنگ ها و سایزها و شکل های بسیار متفاوتی عرضه میشوند و تشخیص آنها از ظاهر بسیار سخت میباشد. چنانچه نگران استفاده نابجا از داروهای خیابانی توسط فرزندتان یا فرد محبوبتان هستید بهترین راه پرسیدن مستقیم از فرد میباشد. حواستان به تغییرات رفتاری فرد باشد. خطرات وابستگی حتی به قرصهای معمولی را به فرزندانتان توضیح دهید.داروهای مصرفی تان را در دسترس قرار ندهید. گاهی نوجوانان بر این باورند که داروهای مصرفی والدین آنها مشکلی برای آنها ایجاد نخواهد کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 1 =