جوش و آکنه های دوران جوانی + روش های درمان و از بین بردن

60

آکنه چیست؟

آکنه زمانی ایجاد می شود که سلولهای مرده پوست و چربی پوست روی منافذ پوست قرار بگیرند و راه خروج ترشحات را ببندند.

 • اثرات آکنه و جوش صورت در کیفیت زندگی

بعضی مشکلات پوستی صورت ، همانند جوش دوران جوانی یا اسکارهای به جامانده از آکنه و جوش ، میتوانند ، اثرات احساسی منفی عمیقی به جا بگذارند. در صورت ایجاد چنین مشکلاتی ، فرد نیاز به گرفتن مشاوره برای کنترل احساس منفی خود دارد.

 • تصویر کلی جوش و آکنه

جوش های دوره ای معمولا درمانی نیاز ندارند و یا استفاده از درمانهای سطحی همانند شستشو با صابونهای ضدجوش و شوینده های مخصوص صورت و یا استفاده از کرم های ضدجوش با دوز پایین ، درمان می شوند . گاهی فقط استفاده از یک کرم آرایشی جهت پوشاندن ظاهری جوش کافی است. توجه کنید از پوشش دهنده های با پایه آبی استفاده شود.

 • آکنه نوجوانی چیست و عامل آن چیست؟

زمانی که منفذ فولیکول مو، راهش با سلول های مرده پوست و چربی طبیعی پوست مسدود می شود، یک حالت بلاک در منفذ پوست رخ می دهد و در آن منطقه التهاب و قرمزی ایجاد می شود. در این زمان باکتری ها شروع به تکثیر در این منطقه می کنند. در چنین شرایطی، سلول های ایمنی هم به سمت آسیب دیده حرکت می کنند تا به باکتری حمله کنند. برجستگی التهاب و قرمزی ایجاد شده به صورت جوش یا آکنه ظاهر می شود.

 • درمان آکنه

داروهای ضد جوش و اکنه، در مراحل ایجاد شدن جوش، اختلال ها و کنترل هایی ایجاد می کنند تا جوش درمان شود و این کار را با مکانیسم های مختلف انجام می دهند، قسمت های مسدود شده فولیکول مو را باز می کنند، باکتری ها را می کشند مثل آنتی بیوتیک ها، تولید چربی را کم می کنند مثل قرص ایزوترتینوئین که هم زمان منفذ را هم باز می کند و التهاب و باکتری را هم سرکوب میکند. در واقع با کم کردن چربی، تغذیه باکتری را مختل می کند.

چنانچه جوش های دوران نوجوانی، با درمان های بدون نسخه رفع نشوند، زمان آن است که به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید. بر اساس اطلاعات ثبت شده در آکادمی درماتولوژی امریکا، جوش های صورت و بدن حتی از بدترین نوع هم که باشند قابل درمان می باشند. ممکن است این مسئله که نوجوان شما مجبور به مصرف قرص روزانه برای درمان جوش صورتش باشد ، نگران کننده باشد و فکر کنید این درمان تا کی باید باشد و چه عوارضی ممکن است به دنبال داشته باشد؟
درواقع درمان های آکنه و‌جوش صورت به صورت مرحله ای و با بررسی پیش می رود و اصول مشخصی دارد و جای نگرانی نیست از بین درمانها هیچ کدام مزیت و برتری نسبت به دیگری ندارد. نوع مشکل و‌نوع پوست و بسیاری فاکتورهای دیگر، مسیر درمان انتخابی پزشک را مشخص خواهد کرد.

 • داروهای موضعی

داروهای موضعی برای آکنه های متوسط تا شدید استفاده می شوند . به صورت کرم، لوسیون، فوم، ژل و پد و پن و صابون موجود هستند و به صورت تکی یا مخلوط ممکن است مورد استفاده قرار بگیرد:

 1. داروهای موضعی آنتی بیوتیک: این دسته باکتری ها را میکشند و التهاب را کم میکنند. مثال آنها ژل و کرم و محلول کلیندامایسین و اریترومایسین را میتوان نام برد.
 2. داروهای موضعی هورمونی: که هورمونهای درگیر در تولیدآکنه یا جوش را کنترل میکنند.
 3.  داروهای رتینوئید موضعی: داروی رتینوئید مشتق ویتامین A می باشند. مکانیسم آنها باز کردن راه منفذ بسته شده است. با این مکانیسم کمک میکند تا آنتی بیوتیکهای موضعی هم اثر و نفوذ بهتری داشته باشند. مثال این دسته : دیفرلین، آداپالن، ترتینوئین کرم های رتینوئید پوست را به آفتاب حساس میکنند و زمان مصرف آنها حتما باید از ضد آفتاب استفاده کرد و در ضمن در طول ساعات ۱۰ صبح تا ۲ بعدازظهر کمتر بیرون بود. عارضه این نوع کرمها در دوزهای بالا معمولا تحریک و قرمزی پوست و پوسته پوسته شدن است.
 4.  سایر داروهای موضعی: داروهای موضعی دیگری هم هستند که در دوز پایین به صورت مشاوره با داروساز قابل ارائه هستند و در دوز بالا، نسخه پزشک الزامی است. همانند آزالئیک اسید، بنزوئیل پراکساید مکانیسم آنها کم کردن التهاب و جلوگیری از رشد باکتری می باشد.
 • داروهای خوراکی

این نوع داروها معمولا برای انواع متوسط تا شدید آکنه مصرف می شود. مکانیسم آن ها کشتن باکتری ها و کاهش التهاب است. آنتی بیوتیک های خوراکی ، مصرف زیادی در درمان جوش دارند و معمولا دوره های ۶ ماهه مصرف می شوند.چنانچه در طول درمان به آنتی بیوتیکی مقاومت ایجاد شود ، پزشک با آنتی بیوتیک جدید ، دوره درمان را ادامه میدهد. عوارض این دسته شامل سرگیجه، عوارض گوارشی ، تغییر رنگ پوست و دندان ، حساسیت به نور می باشد. مثال این دسته تتراسیکلین ، داکسی سایکلین و مینو سیکلین می باشد.
دسته دیگر داروهای خوراکی ، ایروترتینوئینها می باشند که از گروه رتینوئید یا همان مشتق ویتامین A هستند. معمولا زمانی که درمانهای دیگر ، موثر واقع نشوند، این دارو استفاده می شود . مکانیسم آن کاهش تعداد غدد چربی و کاهش التهاب و کاهش بسته شدن منافذ می باشد. گاهی تا ۶ ماه دوره مصرف دارد. از عوارض آن ، خونریزی بینی ، تاری دید به خصوص در شب ، تغییر سطح تری گلیسرید میباشد. گاهی بیماران از عارضه افسردگی و تغییرات خلقی شکایت دارندکه اثبات شده نیست و نیاز به بررسی ببشتر دارد. از دسته داروهای دیگر خوراکی، هورمونها هستند که گاهی نقش به سزایی در ایجاد آکنه دارند. در این حالت از داروهای با اثر ضد آندروژنی یعنی ضد هورمون مردانه ، با بررسی دقیق استفاده میشود. از عوارض آن ، سیکل ماهانه نامنظم ، درد و کشش در سینه ، سردرد و حس خستگی و گاهی افزایش فشار خون می باشد.
 • نکات مهم

  داروهای خود را دقیقا طبق دستور پزشک مصرف کنید –
  یک برنامه روتین برای مصرف داروها چه موضعی چه خوراکی داشته باشید
  داروها را در معرض دید قرار دهید که فراموش نکنیدیا برای خود آلارم یا یادداشت بگذارید
  درمان شما ، ممکن است ۶ ماه طول بکشد و شروع اثر معمولا ۶ الی ۸ هفته بعد از شروع درمان ظاهر میشود پس صبور باشید شستشوی مرتب صورت با پاک کننده مناسب را فراموش نکنید
  از مرطوب کننده های با پایه آبی استفاده کنید
  کمپرس گرم گاهی اوقات کمک کننده است
  به پزشک خود اعتمادکنید و داروهای مختلف از چند پزشک را با هم یکجا مصرف نکنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده − 8 =