تهوع بارداری

41

تهوع بارداری 

Morning Sickness

 

تهوع بارداری 
تهوع بارداری

 

چگونه تهوع دوران بارداری را کنترل کنیم؟

چه زمانی مداخله پزشک برای کنترل تهوع دوران بارداری ضروری می باشد؟ 

اگر متوجه شده اید که باردار هستید احتمالا تهوع صبحگاهی دوران بارداری را تجربه خواهید کرد. بیش از ۵۰ درصد از بانوان باردار این تهوع را تجربه می‌کنند. تهوع و استفراغ دوران بارداری معمولا در سه ماهه اول ایجاد میشود.

عواملی که ممکن است باعث تحریک شوند و تهوع ایجاد کنند:

Triggers 

– به مشام رسیدن بوی بعضی غذاها و عطرها
– خوردن علی الخصوص غذاهای تند
– گرمای زیاد
– ترشح زیاد بزاق
اگر چه علت واقعی تهوع و استفراغ دوران بارداری ناشناخته می باشد، تغییرات هورمونی مسئول اصلی شناخته میشوند. معمولا از نیمه دوم بارداری علائم تهوع و استفراغ دوران بارداری فروکش میکند اما در نیمه اول، زندگی فرد و فعالیتهایش کاملا تحت تاثیر قرار میگیرند. بعضی خانم‌های باردار نوع بسیار شدید این تهوع ها را تجربه می‌کنند که Hyperemesis Gravidarum هایپرامسیس گرویداروم نامیده میشود.
در این نوع از مورنینگ سیکنس، تهوع بارداری به طول میانجامد و فرد با کم آبی و از دست دادن وزن مواجه میشود. این دسته از خانم‌های باردار باید در بیمارستان بستری شوند و تحت نظر باشند.

روش‌ها و درمان‌های رهایی از تهوع ملایم دوران بارداری 

بیشتر این راهکارها، همان هایی هستند که برای تهوع و استفراغ عادی استفاده میشوند.
هر زمان که حالت تهوع دارید این نکات را مورد توجه قرار دهید:

مصرف کافی از مایعات 

Hydration

 

مصرف کافی از مایعات 
مصرف کافی از مایعات
برای بعضی از بانوان باردار، خوردن و‌یا بو‌ کشیدن غذاها تهوع ایجاد میکند. استفراغ حاصل از تهوع، مایعات بدن را تخلیه میکند.
مصرف یک مایع شفاف که حاوی مواد مغذی میباشد میتواند جایگزین مایعات از دست رفته باشد تا زمانی که فرد بتواند دوباره غذای جامد مصرف کند. این مایعات هضم راحتی دارند و معده را تحت فشار قرار نمیدهند.

بانوان باردار باید هر روز ۸ لیوان مایعات مصرف کنند. 

نوشیدنی هایی که حاوی شکر هستند برای این بانوان قابل تحمل تر هستند. به طور مثال:
-لیموناد
– نوشیدنی های حاوی الکترولیت مثل ORS
– نوشیدنی حاوی زنجبیل
– شربت های حاوی مواد مغذی
– آب معدنی یا آب سودا
چنانچه مصرف هیچ کدام از موارد بالا مقدور نباشد از آب میوه و یا ماست یخ زده، بستنی یخی می‌توان استفاده کرد. نوشیدنی های با مقادیر بالایی از اسید مصرف نشوند همانند آب پرتقال. این نوع نوشیدنی ها باعث‌ تحریک معده و بدتر شدن علائم میشوند.

ویتامین B6

 

"<yoastmark

 

ویتامین B6 یا همان پیریدوکسین در آب قابل حل میباشد. بسیاری از غذاها حاوی این ویتامین هستند و گاهی به صورت مکمل وجود دارد و مصرف میشود. در تحقیقات موجود رابطه بین مصرف ویتامین B6 و کاهش تهوع دوران بارداری کامل مشخص نشده است.
مصرف قرصهای حاوی ویتامین B6 با یک آنتی هیستامین به نام دوکسی لامین Doxylamine نتایج خوبی نشان داده است. مصرف این فراورده باعث‌ کاهش ۷۰ درصدی تهوع صبحگاهی دوران بارداری و کاهش در میزان بستری شدن را نشان داده است.

زنجبیل

 

"<yoastmark

زنجبیل، ریشه گیاهی است که برای بسیاری موارد از جمله تهوع مصرف پزشکی دارد. بر طبق تحقیقات، مصرف شربت زنجبیل یا قرص زنجبیل باعث کاهش تهوع و استفراغ میشود.
زنجبیل به فرم‌های زیر ممکن است مصرف شود:
– چای زنجبیل تهیه شده از پودر زنجبیل یا ریشه ساییده شده آن
– آبجو بدون الکل زنجبیل
– زنجبیل کریستالی شده
-اسنک طعم دار شده با زنجبیل
– شربت حاوی مواد مغذی مختلف و زنجبیل
Cordial
اگرچه تعدادی از خانم‌های باردار از سوزش و رفلاکس معده پس از مصرف زنجبیل شکایت داشته اند، همچنان یک درمان بدون عارضه و موثر برای تهوع دوران بارداری محسوب میشود. ریشه تازه زنجبیل و یا مکمل زنجبیل هر دو قابل استفاده هستند.

داروها

Medication

داروها
داروها

 

اگر چه بسیاری از داروهای ضد تهوع و استفراغ منع مصرفی در زمان بارداری ندارند ولی مصرف تعدادی از آنها در زمان بارداری تایید نشده است.
به طور مثال داروی اندانسترون بسیار برای کنترل تهوع و استفراغ موثر است ولی مواردی از ایجاد آریتمی با مصرف این دارو گزارش شده است علی الخصوص برای افرادی که زمینه بیماری را دارند. هر خانم بارداری برای استفاده از یک داروی ضد تهوع و استفراغ حتما باید با پزشک خود مشورت کند.

غذاهای ساده و بدون ادویه 

 Bland Foods 

 

غذاهای ساده و بدون ادویه 
غذاهای ساده و بدون ادویه

 

غذاهای بلاند حاوی چربی و فیبر پایینی هستند بنابراین هضم آسانی دارند و از طرفی مواد مغذی را به بدن شما می رسانند. این غذاها به اندازه غذاهای دیگر باعث تحریک معده شما نخواهند شد.

BRAT Diet

 

BRAT Diet
BRAT Diet
بسیاری از خانم‌های باردار که از تهوع دوران بارداری رنج میبرند از رژیم برت BRAT diet( Bananas, rice, applesauce, toast) رضایت داشتند.
این مواد غذایی نشاسته دار کمک میکند تا به تدریج به رژیم غذایی قبل خود بازگردید. چنانچه فرد در حال استفراغ باشد مصرف غذاهای جامد باید متوقف گردد تا زمانی که استفراغ قطع شود. از Bland Foods های دیگر مثل آب گوشت، کراکر نمکی و یا سیب زمینی ساده هم میشود استفاده کرد. توجه داشته باشید که رژیم بلاند قادر نخواهد بود تمام مواد غذایی لازم را برای بدن تامین کند.
زمانی که خانم باردار احساس کرد که معده اش آمادگی پذیرش غذاهای دیگر را دارد، مصرف سبزیجات و میوه و غذاهای دیگر را باید شروع کند.

چه زمانی مداخله پزشک ضرورت دارد؟

در بیشتر موارد تهوع های دوران بارداری بعد از سه ماهه اول بارداری فروکش میکند. چنانچه علائم زیر وجود داشته باشد مداخله پزشک ضروری می باشد:
– تهوع و استفراغ شدید
– ادرار با حجم بسیار پایین و رنگ تیره
– عدم تحمل مصرف مایعات
– سرگیجه و ضعف در حالت ایستاده
– تندی ضربان قلب
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × چهار =