۱۵ علامت سرطان را بشناسید 

41

۱۵ علامت سرطان را بشناسید 

 

سرطان
سرطان
علت سرطان کاملا شناخته شده نیست ولی توجه به بعضی علائم شما را از حضور آن در بدنتان، زودتر آگاه خواهد ساخت.

۱- تغییرات در پوست 

 

تغییرات در پوست 
تغییرات در پوست

 

یک لکه جدید روی پوستتان یا تغییر در سایز و شکل یا رنگ لک یا خال پوستی میتواند نشانه ای از بیماری باشد.
لک هایی که ظاهری متفاوت با لکهای دیگر پوستتان دارند را پیگیری کنید. گاهی پزشک شما از آن قسمت نمونه برداری میکند تا تست پاتولوژیک روی آن انجام شود.

۲- سرفه های آزار دهنده

 

سرفه های آزار دهنده
سرفه های آزار دهنده

 

چنانچه سیگاری نیستید، سرفه های آزاردهنده میتواند علامت بیماری باشد. بسیاری از سرفه ها به علت ترشحات پشت حلق، آسم و برگشت اسید معده در مری و یا عفونت معده میباشند. چنانچه سرفه ادامه دار باشد و یا همراه خون باشد به خصوص در افراد سیگاری، حتما باید به پزشک مراجعه کرد. از ریه و تست روی ترشحات مخاط توسط پزشک معمولا X-RAY تجویز میشود.

 ۳- تغییرات در سینه بانوان 

 

تغییرات در سینه بانوان
تغییرات در سینه بانوان
بیشتر تغییرات پستان، سرطان نیستند. توجه داشته باشید که تمام تغییرات را به پزشک خود اطلاع دهید. هر نوع برجستگی، تغییرات نوک سینه و اطراف آن و یا ترشح از پستان، قرمزی و افزایش ضخامت یا درد در سینه، باید توسط پزشک بررسی شود. پزشک شما ممکن است ماموگرافی، MRI، و گاهی بیوپسی در نظر بگیرد.

۴- نفخ 

 

نفخ 
نفخ

 

ممکن است در اثر یک‌ نوع رژیم خاص غذایی و استرس، نفخ شدید ایجاد شود. چنانچه این حالت ادامه دار شود و همراه خستگی و از دست دادن وزن و یا درد کمر و پشت باشد، باید بررسی بیشتری روی آن انجام شود. نفخ دائم در بانوان گاهی علامت سرطان تخمدان میباشد. پزشک شما با معاینه لگن اوضاع را بررسی خواهد کرد.

۵- مشکل در هنگام دفع ادرار

 

مشکل در هنگام دفع ادرار
مشکل در هنگام دفع ادرار

 

بیشتر مردان، با افزایش سن دچار مشکلات ادراری میشوند. معمولا تعداد دفعات دفع بیشتر میشود و گاهی نشت در ادرار برایشان اتفاق میافتد و معمولا سرعت جریان ادرار کاهش می یابد. این علائم ممکن است به علت بزرگ شدن پروستات در سنین بالا باشد ولی گاهی نشانه از بیماری بدخیم می باشد.
پزشک شما برای بررسی تست خونی PSA را تجویز خواهد کرد.

۶- التهاب در گره های لنفاوی 

 

التهاب در گره های لنفاوی
التهاب در گره های لنفاوی

 

گره های لنفاوی در بسیاری مناطق بدن مثل گردن، زیر بغل یافت میشوند. زمانی که گره های لنفاوی متورم میشوند بدان معنی است که بدن در حال جنگ با یک عفونت مثل سرماخوردگی یا استرپتوکوک گلو‌ میباشد. تعدادی از سرطانها همانند لنفوما و‌لوسمی هم باعث‌ این گونه تورم ها میشوند و نیاز به بررسی توسط پزشک دارد.

۷- دیدن خون بعد از عمل دفع

چنانچه بعد از عمل دفع، خون مشاهده شود نیاز به بررسی توسط پزشک هست.
خون در مدفوع میتواند به علت تورم و التهاب سیاهرگهای منطقه باشد که هموروئید نامیده میشود.
گاهی اوقات خون در مدفوع علامت سرطان کولون میباشد.
خون در ادرار ممکن است به علت یک عفونت باشد ولی گاهی علامت سرطان کلیه و مثانه میتواند باشد.

۸- تغییرات در بیضه

چنانچه متوجه توده و یا التهاب در بیضه شدید، به سرعت توسط یک پزشک باید معاینه شوید. توده های بدون درد میتوانند علامتی از سرطان بیضه باشند.گاهی اوقات علامت فقط حس سنگینی در پایین شکم یا پوست بیضه است و گاهی احساس بزرگ شدن بیضه ها وجود دارد.
پزشک شما با معاینه فیزیکی و سونوگرافی مسیر تشخیص خود را هموار خواهد کرد.

۹- اشکال در بلع

 

اشکال در بلع
اشکال در بلع

 

سرماخوردگی، برگشت اسید معده به مری یا همان رفلاکس معده و تعدادی از داروها ممکن است اشکال در بلع ایجاد کنند. چنانچه مصرف آنتی اسیدها و گذشت زمان کمکی به رفع این مشکل نکند. پزشک ممکن است مشکوک به سرطان ناحیه گوارشی شود. پزشک‌ تصویر برداری با باریم را انتخاب خواهد کرد تا شرایط و وجود یا عدم وجود تومور را بررسی کند.

۱۰- خونریزی غیر طبیعی از واژن 

خونریزی های غیر عادی ممکن است به علت وجود فیبروم و یا مصرف داروهای هورمونی باشد.
چنانچه خونریزی بین دو عادت ماهانه، خونریزی پس از نزدیکی، یا ترشحات حاوی خون دارید ، وجود یا عدم وجود سرطان رحم و دهانه رحم و واژن باید بررسی شود. خونریزی بعد از یائسگی غیر طبیعی میباشد و باید حتما توسط پزشک بررسی شود.

۱۱- مشکلات محوطه دهانی 

 

مشکلات محوطه دهانی
مشکلات محوطه دهانی
یک بوی نامطبوع و یا آفت دهانی ممکن است خیلی جدی نباشد.
چنانچه پچ های سفید ‌یا قرمز رنگ ‌یا زخم در دهان دارید که با گذشت چند هفته بهبود نیافته حتما به پزشک مراجعه کنید به خصوص در افرادی که سیگاری هستند. این علائم ممکن است علامت سرطان دهان باشند.
وجود توده و برجستگی در زیر گونه، مشکل در حرکت دادن فک و درد دهان ممکن است از علائم سرطان باشند.

۱۲- از دست دادن وزن

 

از دست دادن وزن
از دست دادن وزن
چنانچه تحت رژیم غذایی خاصی هستید ممکن است وزن کم کنید. گاهی بیماری‌ها مثل پر کاری تیروئید، کاهش وزن ایجاد می‌کنند. اما از دست دادن ۵ کیلوگرم وزن یا بیشتر، بدون هیچ علتی ممکن است از علائم سرطان پانکراس، معده، مری و ریه و… باشد.

۱۳- تب

 

تب
تب

 

وجود تب گاهی فقط به علت مبارزه بدن با یک‌ عفونت و‌یا عارضه یک دارو میباشد. چنانچه تب پایدار شود و از بین نرود ممکن است نشانه ای از سرطان های خونی مثل لوسمیا و لنفوما باشد.

۱۴- سوزش معده/عدم هضم‌مناسب 

 

سوزش معده/عدم هضم‌مناسب 
سوزش معده/عدم هضم‌ مناسب

 

اکثر مردم حس سوزش معده را در اثر رژیم غذایی خاص و استرس تجربه می‌کنند. چنانچه با اصلاح این رژیم‌ها و از بین بردن استرس، مشکل سوزش معده و هضم نامناسب غذا همچنان باقی ماند، نیاز به بررسی توسط پزشک میباشد.

۱۵- خستگی مفرط 

 

خستگی مفرط
خستگی مفرط

 

بسیاری چیزها ممکن است باعث‌ ایجاد خستگی مفرط شوند و معمولا جدی نیستند. گاهی خستگی مفرط علامت لوسمی، سرطان کولون و‌معده می باشد و باید توسط پزشک بررسی شود.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش − دو =