ریسک سرطان را با ۴ روش کاهش دهید

55

ریسک سرطان را با ۴ روش کاهش دهید

شما سرطان دارید، شنیدن این سه کلمه می‌تواند زندگی شما رو زیر و رو کند.

می‌توان به جرات گفت وقتی در یکی از نزدیکان شما ناراحتی قلبی یا دیابت تشخیص داده می‌شود با خودتان میگویید چه خوب که سرطان نیست.

سرطان چیست

سرطان بیماری ای است که از تکثیرغیر طبیعی سلول ها،در بدن شروع میشود.در بدن انسان میلیاردها سلول وجود دارد که بر اساس نوعشان تولیدمثل و مرگ دارند.سرطان باعث مختل شدن این فرایند میشود و رشد غیر عادی در سلول های بدن به وجود می آورد.هنگامی که سلول های بدن به طور غیرقابل کنترل تقسیم میشوند،توده های سرطانی به وجود می آیند. این بیماری انواع مختلفی دارد که بر اساس آن اندامی که شروع شده است، نام گذاری میشوند.

 

توده سرطانی
توده سرطانی

نقش ژنتیک و درمان در سرطان : 

با اینکه درمان‌های پیشرفته  زیادی عرضه شده است، اما هنوز سرطان یکی از علل اصلی مرگ و میر در جهان است.

این باور که فقط ژنتیک در این بیماری نقش بازی میکنه، باور درستی نیست و روش زندگی و محیط، نقش بزرگ و‌مهمی را در این بیماری بازی می‌کنند.

فاکتورهای مهم در ایجاد سرطان: 

همه این فاکتورها مهم هستند:

  1. – چه میخورید
  2. – چقدر میخوابید
  3. – دیدگاه شما در زندگی
  4. -روش زندگی شما
  5. – محل زندگی شما

ما باید دیدگاه خود را از :

امیدوارم سرطان نگیرم‌ تغییر دهیم به چگونه از ابتلا به سرطان پیشگیری کنم

۴ نکته و روش مهم در پیشگیری از سرطان:

۱- غذاها را مثل دارو درنظر بگیرید. هر چیزی که در دهان خود میگذارید، در بدن شما یک اثر به جا خواهد گذاشت. این دیدگاه به شما اجازه می‌دهد که بین چیپس،سیب زمینی و پرتقال کدام را انتخاب کنید.

– میزان مصرف گوشت قرمز،شکر و غذاهای فرآوری شده را کم کنید و میوه،سبزیجات و ماهی مصرف کنید.

برخی از مواد غذایی ممکن است حاوی موادی باشند که از انواع سرطان ها،پیشگیری کنند.اجزاء اساسی رژیم غذایی در پیشگیری از سرطان عبارتند از:

  • آنتی اکسیدان ها،مانند:سلنیم،کاروتنوئید ها،ویتامینC،ویتامینE
  • فیبر ها که در ترکیباتی مانند:سبزی ها،میوه ها،سبوس،غلات کامل،حبوبات،مغزها یافت میشوند.
  • غذاهای گیاهی مانند:سبزی ها  و خانواده کلم و گل کلم،پیاز،سیر،تره،دانه های سویا و مشتقات سویا،توت فرنگی،تمشک،انگور،سیب،مرکبات و چای سبز.

-همچنان چای یا قهوه خود را صبحها میل کنید، چون سرشار از آنتی اکسیدان و هم چنین حاوی منیزیوم و ریبوفلاوین هستند .

۲- هنگام ورزش، کمی تعریق کنید. ورزش مستمر و متنوع با کمک به سلامت عمومی بدن،احتمال خطر ابتلا به سرطان را کاهش میدهد.فعالیت های بدنی،اجازه میدهند که بدن از انجام آنها به ثبات برسد و از طرف دیگر باعث تمرکز،آرامش و کاهش فشار های روانی و استرس میشوند.فعالیت منظم باعث افزایش استحکام استخوانها میشوند و روند پوکی استخوان را به تعویق می اندازد.

ورزش و سرطان
ورزش و سرطان

 

– خواب را جز اولویت‌های زندگی قرار دهید. کمبود خواب، به بدن شما استرس وارد می‌کند.

محققان به این نتیجه رسیده اند که خواب نا کافی باعث اختلال در ترشح ملاتونین شده و اگر این فرایند ادامه پیدا کند،ممکن است بدن دچار چرخه غلط تقسیم سلولی شود.خواب با کیفیت بسیار مهم است.سعی کنید قبل از خواب شبانگاهی ،ذهن خود را آرام کنید زیرا هر چه میزان ناراحتی و استرس روحی بیستر باشد،به همان اندازه کیفیت خواب نیزکاهش میابد.دیدن کابوس و بی خوابی و بد خوابی ممکن است باعث آسیب به سلامت جسم و روح و ابتلا به سرطان ،چاقی،افسردگی و …،شود.

خواب با کیفیت مناسب،نقش اساسی در سلامت شخصی و پیشگیری از سرطان دارد. بر این باور غلط تکیه نکنید که کمبود خواب خود را آخر هفته جبران خواهید کرد.

 

خواب و سرطان
خواب و سرطان

 

۴- بر این باور باشید که ارتباط بسیار مهمی بین سلامت روحی و‌روانی شما و سلامت جسم شما وجود دارد. سعی کنید که مثبت فکر کنید و عادت سپاسگزاری را فراموش نکنید.

تغذیه و سرطان
تغذیه و سرطان

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 + 14 =