ارتباط مصرف سیگارهای الکترونیکی vaping و ماری جوانا و سرطان ریه 

66

ارتباط بیماری ریوی و سیگار الکترونیکی

 

آیا ارتباطی بین سرطان ریه و ویپینگ و مارس جوانا وجود دارد؟

 

ارتباط بیماری ریوی و سیگار الکترونیکی
ارتباط بیماری ریوی و سیگار الکترونیکی
سیگارهای الکترونیکی، نیکوتین را بدون ایجاد دود، وارد ریه و جریان خون می‌کنند. در زمان مصرف سیگارهای الکترونیکی، امکان ورود مواد مضر دیگری هم به بدن امکانپذیر میشود علی الخصوص استفاده از نوع معطر این احتمال را افزایش می‌دهد.
سیگارهای الکترونیکی یا ویپ ها، با باطری کار می‌کنند و نیکوتین و مواد معطر و مواد شیمیایی دیگر موجود را حرارت می‌دهند و گرم می‌کنند. این مواد وارد یک قسمت دستگاه میشوند که توسط فرد استفاده کننده استنشاق میشود.
این مواد می‌توانند حاوی بسیاری از مواد سرطان زا همانند فرمالدئید، فلزات سنگین و ذراتی باشند که قادرند در عمیق ترین قسمتهای ریه رسوب کنند.
تخمین میزان مواد ورودی به ریه در زمان استفاده از دستگاه کار سختی است و تقریبا امکانپذیر نمی باشد. آنچه مشخص است، میزان ورود این مواد مضر در زمان استفاده از سیگار معمولی، بسیار بیشتر است. بر طبق مطالعات انجام شده، سیگارهای الکترونیکی با ولتاژ بالا، حاوی میزان بیشتری فرمالدئید و سموم هستند.
بنابراین، تعدادی مواد شیمیایی موجود در سیگارهای الکترونیکی، مثل دی استیل، فرمالدئید و آکرولئین، راههای هوایی را تحریک می‌کنند و سر منشا بعضی مشکلات خواهند بود.
بر اساس تحقیقات انجام شده، افزودن معطر کننده ها مثل دارچین، امکان ایجاد التهاب در سلولهای ریه را افزایش می‌دهند.
تحقیقات بیشتری لازم است تا بدانیم که سیگارهای الکترونیکی در طول زمان چه عارضه هایی از خود به جا میگذارند.

ریه ای شبیه ذرت بو‌داده

Popcorn Lung

 

ریه ای شبیه ذرت بو‌داده
ریه ای شبیه ذرت بو‌داده

 

یکی از مواد شیمیایی که در سیگارهای الکترونیکی به کار می‌رود، طعم کره ای به مصرف کننده می‌دهد. نام این ماده دی استیل است. این ماده، ابه یک بیماری ریوی ارتباط داده شده است، به نام Bronchiolitis Obliterans که اصطلاحا آن را ریه پاپ کورنی می نامند.
علت نامگذاری این بیماری به اسم ریه پاپ کورنی این است که، معمولا افرادی که در کارخانه سازنده پاپ کورنهای مایکرویوی، کار می‌کردند، دچار این نوع بیماری جدی ریوی با استنشاق دی استیل میشدند. این ماده جهت طعم دهی به پاپ کورن، کارامل و مواد لبنیاتی استفاده می‌شد.
این ماده شیمیایی، ایجاد یک‌نوع سرفه خشک میکند که به راحتی قطع نمیشود. همچنین در ایجاد علائمی همچون کوتاهی تنفس، خس خس سینه، سردرد و تب هم نقش دارد.
استفاده از ویپر Vapor باعث تحریک چشم، پوست و بینی میشود. آثار به جا مانده از مصرف دی استیل در ریه به صورت کیسه های هوایی کوچک دیده میشوند که سبب ضخیم و باریک شدن راههای هوایی میشوند.
با اطلاع از ارتباط بیماری ریوی و مصرف دی استیل، بسیاری از کارخانه های پاپ کورن سازی این طعم دهنده را حذف کردند، اما همچنان در طعم دهنده های سیگارهای الکترونیکی مثل وانیل و شیره افرا و نارگیل استفاده میشوند.
درمان قطعی برای ریه پاپ کورنی وجود ندارد، اما تعدادی داروها کمک می‌کنند که بیماری پیشرفت نکند. مصرف آنتی بیوتیکها و کورتون ها، التهاب ریه را با کنترل سیستم ایمنی کمتر می‌کنند.

ارتباط ماری جوانا و بیماری ریوی

 

ماری جوانا
ماری جوانا
مصرف ماری جوانا چه به هدف تفریحی و چه به علت پزشکی، در بسیاری کشورها آزاد شده است. هنوز محققین ارتباط مستقیمی بین کشیدن ماری جوانا و سرطان ریه پیدا نکرده اند.

چرا احتمال مضر بودن استنشاق ماری جوانا وجود دارد؟

ارتباط بین سیگار کشیدن و سرطان ریه کاملا ثابت شده است.
مطالعات نشان داده است که کشیدن ماری جوانا همان مواد مضر موجود در سیگار را می‌تواند آزاد کند.
مثالهای این مواد:
بنزوپیرن، بنزآنتراسن، فنلها، وینیل کلراید، نیتروزامین ها
معمولا مصرف کننده های ماری جوانا به صورت دود کردن آن، آن را متفاوت از یک سیگار معمولی استفاده می‌کنند. سیگارهای ماری جوانا، به صورت عمیق تری استنشاق میشوند و بیشتر در ریه نگه داشته میشوند. بنابراین سموم، زمان بیشتری در تماس با ریه ها قرار میگیرند و احتمال اینکه همانجا باقی بمانند، افزایش می یابد.
این سیگارها یا همان جوینت ها Joint معمولا تا آخرین قسمت مصرف میشوند و بعد از مصرف یک ماده چسبنده باقی میماند که مقادیر بالایی از مواد مضر را در خود دارد.
مطالعات انجام شده، هنوز ارتباط مستقیمی بین استفاده استنشاقی ماری جوانا و سرطان ریه پیدا نکرده اند. بیشتر مطالعات انجام شده، به زمانی مربوط هستند که هنوز ماری جوانا به صورت قانونی مصرف نمیشده است. تحقیقات انجام شده در این زمینه هنوز قابل اعتماد نیستند.
سیگارهای مصرفی ماری جوانا دوز مشخصی ندارند و قابل ردیابی نیست که هر سیگار چقدر مواد داخل خود دارد.
از سوی دیگر، معمولا افرادی که ماری جوانا مصرف می‌کنند، سیگاری هم میباشند و چنانچه دچار سرطان ریه بشوند مشخص نمیشود، عامل ایجاد سرطان کدام هستند.
بسیاری از داوطلبین شرکت کننده در بررسی اثر ماری جوانا، جوان بوده‌ اند. این رنج سنی بررسی شده، می‌توانند نتیجه را تغییر دهند زیرا در جوانان معمولا سرطان بسیار کندتر رشد میکند.
مصرف ماری جوانا و سیگار
مصرف ماری جوانا و سیگار

ماری جوانا و رشد تومور سرطانی:   

 

ماری جوانا و رشد تومور سرطانی
ماری جوانا و رشد تومور سرطانی

  

تحقیقات روی مدلهای حیوانی نشان داده است که بعضی مواد در ماری جوانا قادرند رشد تومور سرطانی را کنترل کنند.
مطالعات در این زمینه ادامه دارند.
webmd :منبع
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار − 2 =