حساسیت به پروتئین شیر گاو در کودکان پیشگیری، مدیریت و کنترل

53

حساسیت به پروتئین شیر گاو در کودکان 

پیشگیری، مدیریت و کنترل

 

حساسیت به پروتئین شیر گاو در کودکان 
حساسیت به پروتئین شیر گاو در کودکان
محققین در صدد هستند تا راهکارهای مناسبی برای کاهش استرس والدینی که نوزادان آنها حساسیت به پروتئین گاو دارند را بیابند.
نقش فرمول های هایپوآلرژنیک و پروبیوتیک ها در حل این مشکل، برجسته میباشد.

آلرژی ایجاد شده در اثر پروتئین شیر گاو 

Cow’s milk protein allergy(CMPA)

 

آلرژی ایجاد شده در اثر پروتئین شیر گاو 
آلرژی ایجاد شده در اثر پروتئین شیر گاو
یکی از علت های مهم ایجاد آلرژی غذایی در نوزادان و کودکان کمتر از ۳ سال می باشد. شیر گاو حاوی ترکیباتی است که سیستم ایمنی را تحریک میکند. در واقع بدن این پروتئین را یک عامل مضر و خطرناک در بدن تشخیص می‌دهد و زمانی که سیستم ایمنی شروع به عکس العمل میکند و مصرف شیر گاو هم ادامه پیدا میکند CMPA اتفاق می افتد. این واکنشهای ایمونولوژیک ممکن است وابسته به IGE باشند و یا نباشند. چنانچه پروتئین شیر گاو در شیر خشک مصرفی کودک باشد احتمال ایجاد این واکنشهای ایمنی برای درصدی از کودکان وجود دارد. از علائم ایجاد این واکنش آلرژیک، گریه های مستمر کودک میباشد.
در واکنشهای ایمنی ایجاد شده که به IGE وابسته نیستند علائم التهاب معده و روده مشاهده میشود. چنانچه ۱ تا ۴ ساعت بعد از مصرف فرمولا استفراغ مشاهده شود سریعا کودک باید به بیمارستان برده شود. در واکنشهای ایمنی که با واسطه IGE انجام میپذیرند احتمال ایجاد شوک انافیلاکسی وجود دارد.
اینگونه عدم تحمل های غذایی معمولا به سرعت رفع نمیشوند و ۲۰ درصد از این دسته کودکان گاهی تا سن ۷ سالگی نیز درگیر این مشکلات هستند. بنابراین احتیاطهای لازم باید در نظر گرفته شود.  در این کودکان احتمال ایجاد اختلالات آلرژیک پوستی و آلرژی های دیگر در سنین بالاتر ۲ تا ۴ برابر بیشتر می باشد. حساسیت به پروتئین شیر گاو میتواند خطر افرین باشد و باید آن را جدی گرفت.

آیا حساسیت های غذایی قابل پیشگیری هستند؟

۹ گروه ماده غذایی به عنوان اولویت های ایجاد آلرژی غذایی شناخته شده اند:

۱- کره بادام زمینی
۲- دانه های درختان مثل بادام، فندق، پسته و گردو
۳- دانه کنجد
۴- شیر
۵- تخم مرغ
۷- سویا
۸- گندم
۹- خردل
زمانی که بدانیم چه غذاهایی احتمال ایجاد آلرژی بیشتری را به همراه دارند، میتوانیم پیشگیری های لازم را در نظر بگیریم. حساسیت غذایی به دسته های اشاره شده در گروه کودکان در حال افرایش هستند. سیاستهای قبلی برای پیشگیری به این ترتیب بود که آن دسته از ماده غذایی، دیرتر به بدن کودک معرفی شود. در حالیکه اخیرا به این نتیجه رسیده اند که تماس زودتر با اینگونه مواد کمک به پیشگیری از ایجاد آلرژی غذایی خواهد کرد.
در حال حاضر توصیه میشود مواد غذایی که ممکن است ایجاد آلرژی غذایی کنند را در ۶ ماهگی به بدن کودک معرفی کنند.
علی الخصوص در کودکان با ریسک بالا، یعنی آن دسته که:
– در خانواده درجه یک خود سابقه بیماری‌های آلرژیک داشته اند.
– خود کودک سابقه یک نوع عارضه پوستی و یا واکنش آلرژیک و قرمزی داشته است.
کودکانی که در دسته ریسک بالا High Risk هستند این مواد را بین ۴ تا ۶ ماهگی میتوانند تجربه کنند و کودکانی که ریسک پایین دارند یا ریسک ندارند‏، میتوانند از آغاز شیردهی تا ۶ ماهگی با این مواد در تماس باشند. شیر خوردن از سینه مادر تا ۲ سالگی کمک بزرگی به این کودکان خواهد کرد.
توجه داشته باشید که مواد غذایی آلرژن باید به نوبت به بدن معرفی شوند تا واکشنها کنترل شوند و بین معرفی دسته ها فاصله زیادی نباید بیفتد. اگر کودکی در حال عادت کردن به یک ماده غذایی آلرژن است در طول هفته چندین بار از آن ماده استفاده شود. چنانچه واکنش بدن شدید بود حتما باید تحت نظر پزشک، کودک را قرار داد. ماده غذایی مورد بررسی باید سایز و بافت مناسب با سن کودک داشته باشد تا انسدادی ایجاد نشود. احتمال ایجاد CMPA در کودکانی که خانواده آنها سابقه بیماری آسم، اگزما و آلرژی فصلی و غذایی داشتند، بیشتر می باشد.

میکروبیوم روده چیست؟ 

 

میکروبیوم روده
میکروبیوم روده

 

در مطالعات اخیر نقش میکروبیوم روده Gut Microbiome در سیستم ایمنی مطرح شده است. میکروبیوم روده یک دسته از باکتری های نرمال روده هستند که بسیاری عملکردهای بدن که وابسته به محور مغزـ روده است را تحت تاثیر قرار می‌دهند. سلامت وضعیت میکروبیوم روده، با بالانسی که بین باکتری های مضر در روده برقرار میشود، تنظیم میشود. محققین بر این باورند که ایجاد اختلال در توسعه و شکل گیری میکروبیوم روده در کودکی، در ایجاد بیماری‌های اتوایمیون نقش دارد.
به طور مثال مصرف آنتی بیوتیکها، تغییرات غذایی با سبک مدرن و محیط پرورشی بیش از اندازه استریل میتوانند اختلال در شکل گیری کامل فلور نرمال روده ایجاد کنند. بدین ترتیب هر کدام از عوامل بالا میتواند باعث اختلال در ریتم کار سلولهای دفاعی T شوند و ایجاد CMPA و یا مشکل اتوایمیونیتی بکنند.
کودکانی که دچار CMPA شده اند در تعداد و نوع باکتری‌های روده متفاوت از کودکان بدون این مشکل هستند.

کیس بیماری: 

 

حساسیت به پروتئین شیر گاو در کودکان 
حساسیت به پروتئین شیر گاو در کودکان

 

– محمد ۲.۵ ماهه است. با شیر مادرتغذیه میشود.
کودک از شیشه شیر خشک خواهر مصرف میکند. شیر خشک خواهر محمد حاوی شیر گاو است.
والدین متوجه میشوند که کودک آنها به صورت غیر نرمالی گریه میکند و لبها و چشم کودک قرمز و متورم هستند. تنفس کودک صدای ویز دارد. در این حالت اگر علائم شدید و سریع باشند مثلا ظهور کهیر، تورم شدید، بیرون روی یا استفراغ، به سرعت کودک باید به اورژانس منتقل شود چون احتمال شوک انافیلاکتیک وجوددارد. چنانچه این آلرژی از نوع وابسته به IGE نباشد و علائم شدید و سریع ظاهر نشوند مثلا دیدن خون در مدفوع چند ساعت پس از مصرف شیر ، استفراغ و بیرون روی با تاخیر اقدام اورژانسی لازم نیست. در واقع در آلرژی وابسته به IGE علاوه بر سیستم گوارشی، سیستم تنفسی و پوست هم درگیر میشوند.

چگونه بفهمیم که مشکل کودک CMPA یا همان حساسیت به شیر گاو است؟

چنانچه کودکی علائم گوارشی نشان دهد و رفلاکس معده هم داشته باشد (GERD)اگر درمان‌های غیر دارویی ‌و کمکی مفید واقع نشده باشد،
برای تشخیص اینکه مشکل CMPA است یا خیر، ۲ تا ۴ هفته از شیر خشکی استفاده شود که پروتئین هیدرولیز شده دارد و‌یا پایه امینواسید دارد و علائم بررسی شود.
چنانچه مشکلات رفلاکس کودک حل شد ، سپس باید دوباره کودک با فرمول حاوی شیر گاو تغذیه شود و علائم بررسی شود. چنانچه علائم گوارشی برگردد تشخیص قطعی CMPA غیر وابسته به IGE داده میشود. پس کودک روی شیر خشک با پایه اسید آمینه یا با پروتئین کاملا هیدرولیز شده قرار می‌گیرد تا سن ۶ و‌گاهی تا سن ۹ ماهگی این تغذیه ادامه می یابد. در نوعی از واکنشهای آلرژیک که پوست و تنفس هم درگیر میشوند و وابسته به IGE می باشند، تشخیص با تست توسط متخصص آلرژی داده میشود و این کودکان تا سن ۱.۵ سالگی از فرمولهای بدون پروتئین گاو استفاده باید بکنند.
برای کودکانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند و حساسیت به شیر گاو دارند، این رژیم غذایی از تغذیه مادر باید حذف شود. این مادران که در حال شیردهی هستند، نیازمند کلسیم کافی به میزان ۱۰۰۰ تا ۲۵۰۰ میلی گرم در روز میباشند. چون قادر به تامین آن از طریق مواد لبنیاتی نخواهند بود میتوانند از طریق گیاهان با برگ سبز، خشکبار و ماهی آن را دریافت کنند.
-هر نصف فنجان اسفناج پخته حاوی ۱۲۹ تا ۱۵۴ میلی گرم کلسیم
– ۱/۴ فنجان بادام سرخ شده حاوی ۹۳ میلی گرم کلسیم
* مکملهای کلسیم بدون مواد لبنیاتی و نوشیدنی های حاوی دانه درختان که با کلسیم غنی شده اند هم قابل استفاده می باشند.

نکات مهم برای کنترل CMPA:

 

مصرف شیر خشک
مصرف شیر خشک
*توجه داشته باشید که مصرف شیر خشک هایی که هیدرولیز کامل ندارند توصیه نمیشود چون هایپوآلرژنیک محسوب نمیشوند.
* فرمولهای بدون لاکتوز Lactose Free برای کودکان با آلرژی، مناسب نیستند زیرا این شیرها حاوی پروتئین شیر گاو هستند.
* شیر پستانداران دیگر مثل بز و گوسفند، شیر بادام و نوشیدنی های حاوی برنج نباید در این کودکان مصرف شوند زیرا واکنش متقابل در آنها نشان داده شده است.
برای ایجاد تحمل به شیر گاو در این کودکان از ایمونوتراپی ( کم کردن حساسیت با مصرف تدریجی ماده ) و پروبیوتیک ها کمک گرفته میشود.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 4 =