مصرف دارو در زمان بارداری

44

مصرف دارو در زمان بارداری

 

مصرف دارو در زمان بارداری
مصرف دارو در زمان بارداری
‎آیا مجاز به مصرف داروهای بدون نسخه که قبلا از داروخانه تهیه میکردم در حین بارداری هستم؟
مصرف بعضی داروها در زمان بارداری پرخطر میباشند ولی داروهایی هستند که مصرف آنها مجاز اعلام شده است. گروهی از داروها هستند که هنوز مطالعات کافی روی آنها انجام نشده است و زمانی که لزوم مصرف دارند باید مزایا و معایب در کنار هم قرار داده شود و میزان ایجاد ریسک در صورت مصرف یا عدم مصرف بررسی شود.
‎زمانی که باردار میشوید و به پزشک خود مراجعه میکنید، حتما راجب تمام داروهایی که در حال مصرف هستید حتی مکملها با پزشک خود مشورت کنید
‎.مکمل هایی که روی آنها نوشته شده است طبیعی و یا ارگانیک و یا گیاهی هم باید تحت نظر پزشک در دوران بارداری مصرف شوند

‎مصرف کدام داروها در زمان بارداری مجاز می باشد؟

ویتامینهای مخصوص دوران بارداری قابل مصرف هستند بیشتر فرآورده های گیاهی و مکمل ها هنوز تحقیقات کافی برای مصرف در دوران بارداری درمستندات خود ندارند. بنابراین حتما برای مصرف این فراورده ها با پزشک خود مشورت کنید. به طور کلی در دوران بارداری هیچ دارویی نباید مصرف شود مگر آنکه ضروری باشد. مصرف داروهای زیر در دوران بارداری، در صورت لزوم امکان پذیر هست ولی باید تحت نظر پزشک و با دوز مناسب مصرف شوند:

آلرژی:

 

آلرژی
آلرژی

 

– دیفن هیدرامین
– لوراتادین
– اسپری بینی رینوکورت

سرماخوردگی و انفلونزا

 

سرماخوردگی و انفلونزا
سرماخوردگی و انفلونزا

 

-استامینوفن
-اسپری و قطره نرمال سالین

یبوست:

 

یبوست
یبوست

 

عفونتهای پوستی:

 

عفونتهای پوستی
عفونتهای پوستی

 

– پماد موپیروسین

جوش‌ها:

 

جوش‌ها
جوش‌ها
– پماد یا کرم هیدروکورتیزون

تهوع:

 

تهوع
تهوع

 

– قرصهای زنجبیل
– ویتامین B6
برای مصرف این داروها در سه ماهه اول بارداری ، وسواس بیشتری در نظر بگیریدو با پزشک مشورت کنید.

آیا در زمان مصرف داروهای ضد بارداری امکان باردار شدن وجود دارد؟

ممکن است به علت فراموشی مصرف مستمر قرصهای جلوگیری، باردار شوید. از سوی دیگر میزان موفقیت کنترل بارداری با مصرف این داروهای هورمونی صد در صد نمیباشد و امکان بارداری با درصد پایین وجود دارد. حتی با مصرف سر وقت و مستمر این داروها ۱٪ امکان بارداری وجود دارد. چنانچه اختلال در مصرف منظم وجود داشته باشد احتمال بارداری تا ۹ درصد افزایش می یابد. گاهی اوقات مصرف هم زمان یک داروی دیگر باعث کاهش اثر این داروهای هورمونی میشود و شکست در نتیجه عمل می‌دهد. به طور مثال مصرف هم زمان با آنتی بیوتیک ثاثیر منفی روی عملکرد قرصهای هورمونی دارد.
گاهی فراورده های گیاهی مخصوصا آن دسته که جهت کنترل افسردگی و بی خوابی مصرف میشوند ، تاثیر این قرصها را کاهش می‌دهند.

انواع داروهای ضد بارداری:

داروهای کنترل کننده بارداری ممکن است به صورت مخلوط پروژسترون و استروژن و یا ممکن است به صورت minipill مینی پیل که فقط حاوی پروژسترون است، باشند. داروهای مخلوط ممکن است به صورت بسته های۲۱ عددی باشند که ۷ روز بدون قرص در ماه طی میشود که در آن زمان فرد ، سیکل ماهانه دارد. ممکن است ۲۸ عددی باشند که ۷ عد آخر هورمون نیست . ممکن است بعضی افراد به صورت مستمر و بدون وقفه هورمون را روزانه مصرف کنند تا سیکل ماهیانه ای نداشته باشند. اگر مینی پیل مصرف میکنید بسیار مهم است دقیقا سر وقت مناسب برای ۲۸ روز متوالی مصرف شود. چنانچه در زمان مصرف، سه ساعت تاخیر ایجاد شود حتما باید از روش‌های جلوگیری دیگر همزمان در آن ماه استفاده کرد مثل استفاده از کاندوم.

بارداری و هپاتیت C

 

بارداری و هپاتیت C
بارداری و هپاتیت C

 

حتی با وجود هپاتیت سی، شما میتوانید باردار شوید. از هر ۲۰ نوزاد متولد شده از مادر با هپاتیت سی، یکی از آنها آلوده به ویروس میشود. این آلودگی ممکن است در رحم یا در زمان زایمان و حتی بعد از تولد اتفاق بیفتد. بعضی از داروهای مصرفی در بیماران مبتلا به هپاتیت سی، Hepatitis C
امکان ایجاد ناهنجاری در جنین را افزایش می‌دهند. بهتر است هپاتیت سی درمان شود و ۶ ماه بعد از درمان کامل تصمیم به بارداری گرفته شود.
چنانچه در زمان زایمان مبتلا به هپاتیت سی هستید نیازی به انجام سزارین به این علت نیست. راهی برای جلوگیری از انتقال عفونت به نوزاد در حال حاضر وجود ندارد. بر اساس قانون احتمالات تعدادی مبتلا میشوند.
منبع: webmd
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 4 =