تاثیر مولتی ویتامین بر چاقی

26

مولتی ویتامین چیست؟

 

"<yoastmark
مولتی ویتامین

 

مولتی ویتامین‌ها مکمل‌هایی هستند که حاوی طیف وسیعی از ویتامین‌ ها و مواد معدنی مختلف می‌باشند. برخی از آن‌ها همچنین حاوی مواد مغذی دیگری مانند باکتری‌های پروبیوتیک یا جینسینگ هستند. آن‌ها مشهورترین و پر مصرف‌ترین مکمل‌های غذایی موجود در دنیا هستند.

واضح است که همه افراد نمی‌توانند تمام ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز خود را از طریق منابع غذایی تامین نمایند. بنابراین استفاده از مکمل‌های مولتی ویتامی و مینرال برای حفظ سلامتی اهمیت می‌یابد. یک مولتی ویتامین خوب می‌تواند هرگونه شکاف تغذیه‌ای کوچک اما حیاتی را در رژیم غذایی پر کند و مانع کمبود ویتامین شود.

مولتی ویتامین چاق کننده است؟

 

"<yoastmark
مولتی ویتامین چاق کننده است؟

 

در پاسخ به این سوال باید گفت بسیاری از مولتی ویتامین‌ها در افزایش وزن بی‌تاثیر هستند. اغلب افراد به دلیل اینکه گمان می‌کنند قرص مولتی ویتامین مینرال چاق کننده است از مصرف آن پرهیز می‌کنند. آن‌ها با این تصور غلط دچار کمبود ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز خود می‌شوند.

به‌ عنوان مثال، سطح پایین ویتامین B6 با کاهش سطح سروتونین مغز همراه است که می‌تواند باعث افزایش اشتها شود. برخی از افراد ممکن است مولتی ویتامین‌ها را مقصر افزایش وزن یا عدم کاهش وزن بدانند در حالی‌ که مقصر اصلی سبک زندگی آن‌ها است.

یکی از تحقیقاتی که در رابطه با مصرف مولتی ویتامین و چاقی انجام شده است نشان داد مردانی که به ‌طور منظم از مکمل‌های ویتامین استفاده می‌کنند در مقایسه با مردانی که مولتی ویتامین مصرف نمی‌کردند، از وزن بدن، توده چربی و شاخص توده بدنی کمتری برخوردار هستند. همان مطالعه نشان داد که گرایش به نتایج مشابه در جنس مخالف نیز وجود دارد و زنان نیز کاهش سطح گرسنگی را تجربه کرده‌اند. به گفته محققان، ویتامین‌ها و مواد معدنی در سنتز هورمون‌های گرسنگی مانند انسولین، لپتین و کورتیزول نقش دارند که مصرف غذا را در افراد کنترل می‌کنند.

تأثیرات مولتی ویتامین‌ها بر بدن، سناریوی پیچیده‌تری از آنچه انتظار می‌رود را ارائه می‌دهد. فعل و انفعالات شیمیایی که در ساختار بیوشیمیایی بدن رخ می‌دهد نیاز مداوم به مواد مغذی ازجمله ویتامین‌ها دارد. هیچ پاسخ ساده‌ای برای توضیح اینکه چرا برخی ویتامین‌ها منجر به افزایش وزن می‌شود، وجود ندارد.

ویتامین‌هایی که انرژی اضافی ایجاد می‌کنند و یا نظم غذا خوردن را تحت تأثیر قرار می‌دهند، بیشتر در افزایش اشتها تأثیر دارند. درواقع ویتامین‌ها باعث افزایش وزن نمی‌شوند.

معمولاً ویتامین‌هایی که به بدن شما اجازه می‌دهد سطح جذب چربی را افزایش دهد با توجه به سابقه سلامت و سطح فعالیت فرد می‌توانند اندکی باعث افزایش وزن شوند. همچنین ویتامین‌هایی که به بدن فرد باعث تولید چربی و کاهش متابولیسم می‌شوند نیز می‌توانند باعث افزایش وزن شوند.

ویتامین های چاق کننده کدامند؟

 

"<yoastmark
ویتامین های چاق کننده

 

ویتامین ها و مواد معدنی می توانند بر متابولیسم بدن تأثیر مثبت یا منفی گذاشته و فرد را دچار تغییر وزن کنند. مصرف مواد مغذی می تواند بر اشتها تأثیر گذار باشد. مثلا از زینک (روی) بری افزایش اشتها در کودکان لاغر و بی میل به غذا استفاده می کنند.

ویتامین E  مانند ویتامین A و D  یک ویتامین محلول در چربی است و این به این معناست که در بدن ذخیره می شود و در صورت مصرف بیش از حد علاوه بر آسیب به کلیه و کبد باعث افزایش وزن می گردد .البته این در حالی است که بیش از دوز مورد نیاز مصرف شود.

از جمله ویتامین‌هایی که سبب افزایش اشتها در افراد می‌شود، ویتامین ب۶ است. این ویتامین با کاهش سطح سرتونین موجب افزایش میزان اشتها شده و از لاغری جلوگیری می‌کند. ویتامین ب۱۲ و ب۹  نیز باعث افزایش میزان اشتها و تمایل به خوردن غذا می‌شوند. کاهش ویتامین ب۱۲ به دستگاه گوارش آسیب رسانده و همچنین آنمی(کم‌ خونی) را در انسان به وجود می‌آورد.

سخن پایانی 

 

باید گفت ویتامین‌ها به تنهایی و به صورت مستقیم نقشی در روند افزایش وزن نخواهند داشت. باید شیوه زندگی و مواد غذایی مصرفی افراد نیز در هنگام استفاده از ویتامین‌ها تغییر کند. برخی از ویتامین‌ها با افزایش میزان اشتها باعث می‌شوند، افراد به مصرف مواد غذایی بیشتر و کالری بالاتر روی بیاورند. در نتیجه از طریق غیر مستقیم در افزایش وزن و چاقی نقش دارند. ویتامین‌هایی نظیر ویتامین ب۶، ویتامین ب۱۲ و ویتامین ث نقش موثری در افزایش وزن دارند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 4 =