سه پرسش و پاسخ درباره دوز بوستر واکسن کرونا

135

آیا دوز بوستر واکسن ضروری است؟اختلاف نظر بین پزشکان چگونه است؟آیا اخلاقی است که گروهی هنوز واکسینه نشده اند و گروهی دوز سوم را دریافت میکنند؟

 

ویروس کرونا
ویروس کرونا

 

دوز بوستر چیست؟

دوز یادآور یا به واکسیناسیونی گفته میشود که بعد از واکسیناسیون قبلی انجام میشود.با ظهور جهش های جدید ویروس کرونا مانند دلتا و لامبدا،و مشاهده مقاومت های اینگونه جهش ها نسبت به ایمنی ایجاد شده توسط تزریق واکسن یا ابتلای قبلی به بیماری کووید۱۹،این سوال به وجود می آید که آیا برای این ویروس هم دوز بوستر واکسن نیاز است یا خیر؟

شواهد علمی جاری نشان می دهد که بیشتر مردم نیاز به دوز بوستر از واکسن کووید۱۹ را ندارند.تحقیقات انجام شده توسط افراد متبحر در FDA (سازمان غذا و دارو در آمریکا) نشان داده است که واکسیناسیون انجام شده،به اندازه کافی برای پیشگیری از ابتلا به کرونا موثر است.این نظریه اعلام شده از سوی این تیم در مجله لنست Lancet به چاپ رسید.پزشکان و پرستاران در آمریکا،هنوز به نظریه یکسانی در این رابطه نرسیده اند.

آیا مستندات موجود،تزریق دوز بوستر را حمایت میکنند؟

در حدود ۷۱ درصد از پزشکان بر این باورند که مستندات موجود،دوز بوستر را حمایت میکند و ۱۲درصد مخالف این باور هستند و ۱۷درصد اعلام کرده اند که به نتیجه نهایی در این رابطه نرسیده اند.در میان پرستاران،۶۶درصد،دوز بوستر را حمایت میکنند.تعداد پزشکان مرد که دوز بوستر را حمایت میکنند از پزشکان خانم،بیشتر هستند.

شواهد علمی موجود،تاکید بر تزریق دوز بوستر برای افرادی که اختلالی در سیستم ایمنی دارند،میکند.

این دسته شامل:

  • -این افراد بالای ۷۰ سال
  • -افراد تحت درمان با دارو های شیمی درمانی
  • -افراد تحت درمان با داروهایی که سیستم ایمنی را مختل میکنند

به نظر میرسد که آنتی بادی ایجاد شده در افراد عادی هم پس از تزریق واکسن،به تدریج در طی ماه ها شروع به کاهش میکند و لزوم تزریق دوز بوستر،مشهود میشود.اما تعدادی از پزشکان در امریکا،این ضرورت را در افراد عادی نمیبینند و بر این باورند که هنوز شواهد و مستندات علمی کافی برای این قضیه وجود ندارد.در واقع تحقیقات بیشتری در بین گروه های سنی مختلف،افراد با شرایط خاص قبل از تزریق واکسن و با در نظر گرفتن فاکتورهای متنوع دیگر،باید انجام پذیرد.

فاکتور سن،میتواند نقش مهمی در لزوم تزریق دوز بوستر و یا عدم لزوم آن داشته باشد.

 

واکسن کرونا
واکسن کرونا

 

 

آیا واکسن های موجود را اهدا کنیم یا به عنوان دوز بوستر استفاده کنیم؟

در حدود ۶۲درصد از پزشکان امریکایی بر این باورند که دوز های انبار شده از واکسن کرونا،باید به عنوان دوز بوستر استفاده شود و ۲۹ درصد اعلام کرده اند که این دوزها باید به کشور هایی که مردم آن واکسینه نشده اند،اهداشوند.طبق یک آمار کلی،اولویت استفاده از این واکسن های انبار شده بدین ترتیب است:

  1. افراد دارای نقص سیستم ایمنی
  2. افرادی که دوز اول و دوم واکسن را دریافت نکرده اند

بر طبق آمار،کشورهای توسعه یافته ای مثل امریکا و کانادا و انگلیس،سه برابر واکسن مورد نیاز جمعیت خود را موجود دارند؛بنابراین اهدای این دوزها میتواند ایده خوبی باشد.اهدای این واکسن ها،میتواند ظهور ورژن های جدید ویروس کرونا را کنترل کند.

قسمت اخلاقی این داستان را چگونه باید ارزیابی کرد؟

آیا از لحاظ انسانی و پزشکی،اخلاقی به نظر میرسد که امریکا شروع به تزریق دوز سوم کند،در حالی که در بسیاری از کشورها هنوز مردم واکسینه نشده اند؟

بیشتر پزشکان امریکایی نظر به تزریق دوز بوستر دارند و آن را غیر اخلاقی نمیدانند.

افرادی که واکسینه کامل شده اند،احتمال مرگ و میر کمتری دارند و به نظر میرسد که کار اخلاقی این باشد که جمعیت واکسینه نشده،واکسینه شوند.

منبع:webmd

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 − 5 =