درمان لک های صورت 

141

درمان لک های صورت

 

درمان لک های صورت
درمان لک های صورت

 

اگر ظاهر لکهای کوچک روی پوستتان که با پوست هم سطح هستند برای شما آزاردهنده نیستند میتوانید آنها را بدون درمان رها کنید. چنانچه ظاهر لک‌های موجود روی پوستتان، برای شما ناراحت کننده است و دوست دارید تغییری در آنها ایجاد شود درمان را آغاز کنید. درمان‌ها میتوانند این نقاط تیره را کم رنگ تر کنند و گاهی آنها را بین ببرند. همچنین درمان‌ها کمک می‌کنند تا لک های جدیدتر ظاهر نشوند.

 

کرمها و لوسیونهای روشن کننده 

 

کرمها و لوسیونهای روشن کننده 
کرمها و لوسیونهای روشن کننده

 

محصولات روشن کننده پوست به وفور در داروخانه ها موجود هستند. زمانی که تصمیم به خریداری یک محصول روشن کننده دارید، ترکیبات موجود آن را چک کنید. ترکیباتی همچون ترانگزامیک اسید، نیاسینامید و کوجیک اسید را جستجو کنید. به خاطر داشته باشید که اثرات این محصولات پس از چند هفته مصرف منظم و مداوم ظاهر میشود. گاهی این محصولات بر اساس نوع ترکیبات موجود ممکن است باعث تحریک پوستی شوند.

 

هشدار در مورد جیوه

 

هشدار در مورد جیوه
هشدار در مورد جیوه

 

دقت کنید فرآورده خریداری شده حاوی جیوه Mercury نباشد. جیوه روی عملکرد اعصاب و کبد تاثیر گذار میتواندباشد. گرچه جذب سیستمیک آن از راه موضعی زیاد نخواهد بود اما افرادی که در تماس با فرد مصرف کننده این نوع فراورده باشند در معرض خطر قرار میگیرند. ممکن است دقیقا کلمه مرکوری روی فرآورده قید نشود و از لغات دیگری طبق لیست زیر استفاده شود:

Calomel, Cinnabaris, Hydrargyri oxydum rubrum, Quicksilver

 

نسخه پزشک یا داروخانه 

 

استفاده از محصولات موجود در داروخانه کمک کننده هستند و با خیال راحت میتوانید آنها را استفاده کنید اما در شرایطی بهتر است از یک متخصص پوست کمک بگیرید. نسخه های تجویز شده توسط متخصص پوست معمولا حاوی مقادیر درمانی با غلظتهای بالاتر میباشند. محصولات نسخه ای معمولا حاوی هیدروکینون (باعث‌از بین بردن رنگ پوست میشود)، رتینوئیدها( اثر لایه برداری )و یا محصولات کورتونی ملایم میباشند. مصرف مداوم و منظم این فراورده ها برای اثر بخشی مهم می باشد.

 

جراحی های مربوط به لک های پیری 

 

اگر میخواهید خیلی سریع از شر لک های قهوه ای پوست خود خلاص شوید، برداشتن یک لایه از پوست شاید گزینه مناسب تری باشد. برای این منظور می‌توان از روش های لیزر درمانی، سرما درمانی Cryotherapy، درم ابریژن، میکرودرم ابریژن، میکرونیدلینگ و پیلینگ شیمیایی استفاده کرد. روش‌های جراحی هزینه بالاتری نسبت به مصرف فرآورده های موضعی دارند و احتمال ایجاد عوارض هم بیشتر است. استفاده از این روش‌ها با مشورت پزشک متخصص و تحت نظر آنها باید انجام پذیرد.

 

درمان با لیزر

Laser Treatment

 

درمان با لیزر
درمان با لیزر

 

در این روش پزشک متخصص، با استفاده از پرتوهای باریک نور، سلولهایی که ایجاد رنگ روی پوست کرده اند را از بین میبرد بدون آنکه آسیبی به سلولهای سالم اطراف لک وارد شود. معمولا این درمان‌ها در طی چند جلسه انجام میشود. پس از درمان، ممکن است پوست به طور موقت پوسته پوسته شود و‌یا حتی نقاط مورد درمان تیره تر شوند ولی این عوارض با مرور زمان رفع میشوند.

سرما درمانی 

Freezing or Cryotherapy 

 

سرما درمانی 
سرما درمانی

 

در این روش پزشک متخصص از نیتروژن مایع استفاده میکند. این مایع برای چند ثانیه روی پوست میماند و منطقه دارای لکه را فریز میکند، سپس پوست که شروع به ترمیم خود میکند به صورت روشن تری ظاهر میشود. این روش ممکن است دردناک باشد و ایجاد تحریک و التهاب و تاول و قرمزی کند. گاهی این روش ممکن است منجر به ایجاد جای زخم و یا ایجاد پچ های تیره روی صورت شود.

درم ابریژن

Dermabrasion

 

درم ابریژن
درم ابریژن

 

در این روش، پزشک متخصص ابزار مخصوصی را که شبیه برس میباشد مدام روی صورت می چرخاند که شبیه شن عمل میکند تا نقاط قهوه ای از بین بروند ‌و‌با پوست تازه جایگزین شوند. معمولا چندین بار این روش باید تکرار شود تا نتیجه مطلوب حاصل شود. از عوارض آن ایجاد قرمزی و‌التهاب و پوسته روی پوست میباشد. ترمیم پوست در این روش زمان بر میباشد و چندین روز طول میکشد.

میکرودرم ابریژن 

Microdermabrasion

 

میکرودرم ابریژن 
میکرودرم ابریژن

 

در این روش ماده ای که برای سایش روی صورت و ایجاد حالت لایه برداری استفاده میشود به صورت کریستالهای ریز میباشند ‌وبه صورت برس در حال چرخیدن نیستند. این روش روی پوست بهتر از نوع درم ابریژن عمل میکند. این روش در طی یک‌ماه باید چندین بار تکرار شود تا موثر واقع شود. از عوارض آن ایجاد قرمزی و پوسته پوسته شدن میباشد.

میکرونیدلینگ 

Micro needling

 

میکرونیدلینگ 
میکرونیدلینگ

 

در این روش، پزشک متخصص از نیدلهای ریز استفاده میکند تا سوراخهای ریز و یک دستی روی پوست ایجاد کند. پوست شما نسبت به این زخمهای کوچک واکنش نشان می‌دهد و کلاژن و الاستین تولید میکند. این تغییر باعث کم رنگ شدن لک ها و اصلاح آسیب های سلولی و در نتیجه جوان‌تر شدن پوست میشود.

لایه برداری شیمیایی

Chemical Peel 

 

لایه برداری شیمیایی
لایه برداری شیمیایی

 

پزشک متخصص از محلولهای اسیدی برای برداشتن لایه های لک دار پوست استفاده میکند. پوست جدید به تدریج جایگزین خواهد شد. برای موثر بودن باید چندین بار تکرار شود. از عوارض این روش می‌توان به ایجاد اسکار، عفونت، تغییر در رنگ پوست نرمال، اشاره کرد.

 

آیا موادغذایی در رفع لک های پوستی نقش دارد؟ 

 

شاید توصیه هایی در رابطه با اثر آب لیمو، اوت میل و عسل برای رفع لک های پوست شنیده باشید ‌‌شاید حتی از آنها استفاده کرده اید. باید گفت استفاده از این مواد گرچه ضرری برای دوست ایجاد نمیکند، به نظر نمیرسد تاثیری هم برای رفع لک داشته باشد. بهترین راه برای گرفتن بهترین نتیجه، مشورت با پزشک متخصص میباشد.

 

با آرایش لک ها را پوشش دهید 

 

هر نوع درمانی که برای رفع لک ها برای شما انتخاب شده است باید بدانید که رفع این لک ها نیاز به زمان دارد. پس از کرم های ارایشی برای پوشش دادن به این لکها استفاده کنید تا زمان لازم سپری شود.

 

پیشگیری از ایجاد لک های دوران پیری 

 

برای آن که لک های پوست که در مرور زمان ایجاد شده کم رنگ تر کنید و دچار لک های جدیدتر نشوید این نکات را رعایت کنید:

– از آفتاب دوری کنید مخصوصا در ساعت‌هایی که آفتاب تند میباشد.

– ضد آفتاب قوی با طیف بالای پوشش استفاده کنید و هر دو ساعت آن را تجدید کنید.

– قسمتهایی از پوست که لک دارد با دستکش یا کلاه یا لباس پوشش دهید.

 

نوع پوست خود را بشناسید

 

لک های دوران پیری در افرادی که پوست نازک تری دارند محتمل تر است. بر اساس نوع و‌ رنگ پوست شما متخصص پوست و داروساز فرآورده مناسب را به شما معرفی خواهد کرد.

منبع: webmd

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده + چهارده =