انواع کمر درد و درمان آنها

44

انواع کمر درد و درمان آنها

 

کمر درد
کمر درد

 

کمردرد، یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که اغلب افراد با آن درگیر بوده و حداقل یک‌بار در زندگی، آن را تجربه کرده‌اند. درد کمر سن و سال نمی‌شناسد و ممکن است حتی برای افراد زیر بیست سال نیز اتفاق بیفتد، اما اغلب در سنین ۳۰ تا ۵۰ سال رخ می‌دهد. درد در ناحیه کمر علت‌های مختلفی دارد. گاهی اوقات این درد به دلیل آسیبی که به ستون فقرات و استخوان‌های ناحیه کمر وارد می‌شود، اتفاق می‌افتد. در برخی موارد نیز به دلیل کار و فعالیت زیاد ایجاد می‌شود و فرد در کمر خود احساس ناراحتی می‌کند که در این صورت معمولا با کمی استراحت کمردرد تسکین می‌یابد. در واقع روش درمان این بیماری و راهکاری که برای آن تجویز می‌گردد به شدت درد و آسیب وارد شده به آن بستگی دارد.

انواع کمردرد بر اساس شدت درد

 

کمردرد می‌تواند آزار دهنده یا کاملاً ناتوان کننده باشد. از آنجایی که سلامت ستون فقرات برای عملکرد و تحرک روزمره‌ی انسان بسیار حیاتی است، باید کمردردتان را با دقت بیشتری نظارت کنید تا بتوانید علائم خود را دقیقاً به پزشک انتقال دهید. در اینجا مختصری در مورد انواع علائم کمردردی که ممکن است داشته باشید و اینکه ممکن است چه معنایی داشته باشند صحبت خواهیم کرد. اگر دچار کمردرد هستید، دقت کنید که این علائم تا چه مدت ادامه دارد. این اطلاعات می‌تواند به پزشکان در تشخیص مسئله‌ای که ممکن است با آن روبرو باشید کمک کند. در اینجا سه ​​نوع عمده‌ی کمر درد با توجه به طول مدت تداوم علائم ذکر شده است.

درد حاد

 

درد حاد یا درد کوتاه مدت می‌تواند در هر جایی، از یک روز تا چهار هفته ادامه داشته باشد. معمولاً می‌توانید درد حاد را به یک اتفاق یا آسیب خاصی ربط دهید، مانند بلند کردن یک جعبه سنگین، افتادن یا خم شدن نادرست کمر در هنگام انجام کارهای خانه. در بیشتر موارد، درد حاد با بهبودی عضلات یا تورم کاهش می‌یابد. با این وجود، ممکن است بسته به شدت درد و اینکه آیا در زندگی روزمره شما تداخل ایجاد کرده است یا خیر، به پزشک مراجعه کنید.

درد نیمه حاد 

 

درد نیمه حاد، چهار تا ۱۲ هفته ادامه دارد. در این موارد، توصیه می‌شود که یک مراجعه‌ی اولیه‌ای به پزشک داشته باشید که ببینید آیا این مشکل به‌خودی‌خود بهبود می‌یابد یا احتمالاً باعث ایجاد درد مزمن می‌شود.

درد مزمن

درد مزمن بیش از ۱۲ هفته طول می‌کشد. در بعضی موارد، این درد شدید و منقطع، تیر کشیدنی است و در موارد دیگر، یک درد مبهم و ثابت یا یک سری عود دردهای شدید است. در صورت عدم درمان، درد مزمن می‌تواند ناتوان کننده باشد و بر روان فرد بیمار نیز تأثیر منفی بگذارد. متأسفانه، تشخیص درد مزمن معمولاً دشوار است. در صورت یک آسیب دیدگی واضح، درد مزمن ممکن است حتی پس از بهبودی بدن از تروما، همچنان ادامه داشته باشد. گاهی اوقات، این درد را نمی‌توان یک منبع واضح و قطعی را برای درد پیدا کرد و درنتیجه هدف نهایی در درمان، مدیریت علائم خواهد بود.

درد ناحیه فوقانی کمر 

معمولاً در اثر فشار عضلانی، صدمه به یکی از دیسک‌های قسمت فوقانی کمر، اضافه‌وزن یا وضعیت نادرست قرارگیری بدن ایجاد می‌شود. استرس همچنین می‌تواند به این درد کمک کند.
 زیرا تنش باعث انقباض عضلات گردن می‌شود.

درد ناحیه تحتانی کمر

درد پایین کمر اغلب به دلیل فشار عضلات یا رباط‌ها، بلند کردن اجسام سنگین یا حرکات ناگهانی تکان‌دهنده ایجاد می‌شود.

کمر درد سیاتیکی

این مورد می‌تواند یک درد، بی‌حسی یا احساس سوزن شدن در قسمت تحتانی کمر باشد و تا پایین یکی از پاها کشیده می‌شود؛ این درد ناشی از تحریک یا فشاری بر روی عصب سیاتیک است که از قسمت پشت لگن، در طول باسن و تا هر دو پایتان پایین می‌آید.

کمردرد ناگهانی 

برخی از دلایل کمردرد ساده و معلوم نیستند. اندام‌های آسیب‌دیده، تومورها و حتی مشکلات دستگاه تناسلی با درد در ناحیه کمر ظاهر شوند.

درد و خشکی کمر در هنگام صبح

این درد می‌تواند نشانه‌ای از پارگی و فرسایش مفاصل ستون فقرات باشد که غالباً به دلیل افزایش سن و یا استفاده‌ی بیش از حد است و خشکی کمر می‌تواند با استراحت بدتر می‌شود. التهاب ناشی از مشکل دیسک نیز می‌تواند یکی از دلایل این مسئله باشد: درد در طول شب بدتر می‌شود، زیرا در هنگام دراز کشیدن و بی‌حرکت بودن، تورم بیشتر می‌شود.

روش های درمان کمر درد

۱ – استراحت: یک یا دو روز استراحت نمایید و از فعالیت های شدید خودداری کنید.
۲ – پس از استراحت، از فعالیت ها یا موقعیت هایی که درد شما را تشدید می کند، خودداری کنید یا به حداقل برسانید.
۳ – داروهای ضد درد التهاب مانند آسپرین (بایر)، ایبوپروفن (Advil) و ناپروکسن (Aleve) می توانند به کاهش ناراحتی کمک کنند. البته داروها باید با نسخه پزشک مصرف شوند.
۴ – یخ / گرما درمانی: بسته های سرد می توانند تورم را کاهش دهند و گرما می تواند جریان خون را افزایش داده و اسپاسم عضلات را آرام کند.
سعی کنید در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید، پزشک ممکن است علاوه بر داروهای ضد التهاب موارد زیر تجویز کند:
۱- شل کننده های عضلانی: از داروهایی مانند باکلوفن، متوکاربامول، و کلروزوکسازون (Paraflex) معمولاً برای کاهش سفتی عضلات و اسپاسم استفاده می شود.
۴- فیزیوتراپی می تواند، بهبودی سریع را فراهم کرده و باعث تسکین درد شود.
۵ – طب سوزنی

درمان های خانگی کمر درد

 

درمان های خانگی کمر درد
درمان های خانگی کمر درد

 

۱) ورزش کنید

اگر در ناحیه پشت خود احساس درد دارید، ممکن است برخاستن و حرکت کردن برای شما چالش‌برانگیز باشد. با این حال، پیاده‌روی‌های کوتاه، انجام یوگا، ورزش‌های آبی و دیگر ورزش‌های سبک در کم کردن درد کمک می‌کند. ورزش، فشار و تنش ماهیچه‌های شما را کاهش می‌دهد و باعث ترشح اندورفین (هورمون کاهش‌دهنده درد در مغز) می‌شود. همچنین می‌توانید برای افزایش قدرت و انعطاف عضلات، یک برنامه ورزشی روزانه را دنبال کنید که حرکات کششی و قدرتی را در برمی‌گیرد.

۲) از سرما و گرما استفاده کنید

تحقیقات نشان می‌دهد که سرما و گرما برای کاهش درد پشت مؤثر است. اگر یک کیسه یخ را بلافاصله بعد از آسیب، روی محل فشار دهید، موجب کاهش التهاب شده و درد کاهش پیدا می‌کند. سرما همچنین در ناحیه دردناک، بی‌حسی ایجاد می‌کند. برای جلوگیری از سرمازدگی پوست، کیسه یخ را با پارچه بپوشانید. دقت کنید که یخ، بیش از ۲۰ دقیقه روی موضع نماند. پد گرمکن نیز می‌تواند عضلات سفت‌شده و دردناک شما را تسکین دهد. البته باید به دمای پد گرمکن دقت کنید تا بیش از اندازه گرم نباشد. اگر پد گرمکن در دسترس نبود، می‌توانید از یک بطری آب گرم یا یک کیسه پارچه‌ای حاوی گندم یا برنج خام استفاده کنید که در ماکروویو داغ شده باشد.

۳) حرکات کششی انجام دهید

انجام حرکات کششی به عنوان یک درمان خانگی کمر درد در بیشتر موارد موثر است. حرکاتی مانند:

 

  • لمس کردن انگشتان پا

 

لمس کردن انگشتان پا
لمس کردن انگشتان پا

 

  •  کشش گربه
"<yoastmark
کشش گربه

 

  • حرکت کودک

 

"<yoastmark
حرکت کودک

۴) از مسکن ها استفاده کنید

داروهایی مانند ایبوپروفن و استامینوفن، و هم‌چنین تسکین دهنده های درد موضعی می‌توانند در تسکین درد کمر و پشت مؤثر باشند. این مسکن ها را میتوانید از داروخانه ها بدون نسخه تهیه کنید.

۶) کفش‌هایتان را عوض کنید

پوشیدن کفش‌هایی که سایزشان مناسب پای شما نیست می‌تواند موجب کشیدگی عضلانی در پشت، پاها و حتی گردن شود. برای مثال، اگر کفش‌های پاشنه‌بلند بپوشید، بدن شما از حالت تعادل و تراز خارج شده و این امر سبب درد کمر می‌شود. پوشیدن کفش‌های بیش از اندازه تخت نیز بر پاها و پشت شما فشار مضاعف وارد می‌کند. اگر به‌طور مداوم کمردرد دارید باید کفش‌هایی انتخاب کنید که هم کاملاً اندازه پای شما باشد و هم کفی و زیره طبی داشته باشد.

۸) به اندازه کافی بخوابید

این درمان خانگی کمر درد بسیار آسان است. مطالعات نشان داده است که اختلالات خواب می‌تواند باعث بدتر شدن درد شود و بر میزان دردی که فرد می‌تواند تحمل کند نیز مؤثر باشد. به‌طور معمول، هر فرد بزرگسال روزانه به ۷ تا ۹ ساعت خواب نیاز دارد. کمبود خواب، آستانه تحمل درد را پایین می‌آورد.

اگر از تشک‌های نامناسب یا بالش‌هایی در اندازه نادرست استفاده می‌کنید، احتمالا دچار کمردرد می‌شوید. برای اینکه صبح بدون کمردرد برخیزید و خواب با کیفیتی داشته باشید، تمام نقاط بدن‌تان حین خواب باید راحت و هم سطح باشد. مطمئن باشید که سر و گردن‌تان کاملا روی بالش و در یک سطح قرار می‌گیرد. اگر به یک سمت بدن می‌خوابید بالش کوچکی را نیز بین زانوهایتان بگذارید.

۹) استرس‌تان را مدیریت کنید

استرس باعث ایجاد گرفتگی و افزایش اسپاسم عضلانی دردناک و در نتیجه افزایش درد می‌شود.

 

مزایای آب درمانی

 

مزایای آب درمانی
مزایای آب درمانی

 

آب یک ماده سیال است که خواص فیزیکی منحصر به فردی دارد و محیط بسیار مناسب و مطلوبی برای ورزش کردن می‌باشد . یکی از خواصی که در آب وجود دارد و در سیالات دیگر مانند هوا وجود ندارد شناور بودن انسان و غوطه‌ ور شدن در آب است. طبق قانون ارشمیدس وقتی فردی در آب شناور می‌شود به اندازه وزن آب هم حجم خود سبک می‌شود. علاوه بر آن فشار هیدرو استاتیک که به کل بدن وارد می‌شود وجود موجب بهبود وضعیت قلب و ریه می‌شود. علاوه بر آن اعمال این فشار هیدرو استاتیک بر روی مفاصل و عضلات باعث کاهش درد می‌شود.

بنابراین وزن بدن یک فرد در آب کمتر از خشکی است و بیماری که کمردرددارد با صرف نیروی کمتری اندام‌هایشان حرکت می‌دهد. هنگامی که، حرکت بر خلاف جهت آب باشد فشارها بر اندام‌ها باعث تقویت عضلات می‌شود. به دلیل زیاد بودن اصطحکاک و وزن مخصوص آب نسبت به هوا حرکات در استخر به کندی انجام می‌شود. شنا ورزش بسیار مناسبی برای بیماران مبتلا به کمردرد است، شنا باید بطور صحیح انجام شود و ضمن شنا کردن حتی الامکان باید از بالا آوردن بیش از حد سر از آب که موجب خم شدن سر و تنه به عقب و افزایش قوس کمر می‌شود جلوگیری کرد.

شنای کرال بهترین نوع شنا برای بیماران مبتلا به کمردرد است. شیرجه رفتن با افزایش ناگهانی قوس کمر ورزش خطرناکی برای مبتلایان به کمردرد است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده + هشت =