لکهای سیاه روی لب چه هستند؟

46

لکهای سیاه روی لب چه هستند؟

آیا لکهای سیاه روی لب خطرناک هستند؟

 

لکهای سیاه روی لب
لکهای سیاه روی لب
لب های شما، پوست نازکتری نسبت به قسمتهای دیگر دارند و بنابراین آسیب پذیرتر هستند. پوست لب نسبت به ایجاد زخم، صدمات آفتاب، تغییر رنگ و شرایط جوی و محیطی دیگر حساس میباشد.

علل ایجاد نقاط سیاه روی لب:

Laugier-Hunziker Syndrome 

سندرم لاجیر هانزیکر

.

Laugier-Hunziker Syndrome 
Laugier-Hunziker Syndrome
این نوع سندرم بسیار نادر میباشد. در این حالت لکهای قهوه ای غیر برجسته روی لب و غشا مخاطی دهان پدیدار میشوند. علت ایجاد این سندرم نامشخص است ولی ارتباطی بین ایجاد این سندرم و بیماری‌های سیستمیک پیدا نشده است. این سندرم نیاز به پیگیری و درمان ندارد ولی اگر از ظاهر آن احساس خوبی ندارید میتوانید از لیزر درمانی استفاده کنید.

Peutz-Jeghers.Syndrome 

سندرم پوتزجگرز

 

Peutz-Jeghers.Syndrome 
Peutz-Jeghers.Syndrome
این بیماری نادر و ژنتیکی را مرتبط با سرطان معده دانسته اند. موتاسیون ژنی ایجاد شده در سرطان معده، رشد غیر طبیعی سلولها را به همراه دارد و گاهی با ایجاد لک های قهوه ای روی لب و داخل دهان همراه میشود.
گاهی این لک ها در چشم ها، بینی، پاها و مقعد هم مشاهده میشوند. گاهی افرادی که از سندرم پوتز-جگرز رنج میبرند، توده های خوش خیم سرطانی به نام هامارتوماس Hamartomas دارند. این تومور خوش خیم در طول زمان در صورت عدم توجه میتواند تبدیل به یک تومور بدخیم شود.

درمان‌های موجود برای این سندرم پوتز جگرز

– تست کامل خون به صورت سالیانه
– معاینه فیزیکی جهت بررسی تومور در مناطق مستعد به تومور
– حذف خونریزی یا پولیپ بزرگ در روده
– استفاده از جراحی جهت رفع انسداد یا خونریزی در روده

خشکی و آسیب در اثر آفتاب 

 

خشکی و آسیب در اثر آفتاب 
خشکی و آسیب در اثر آفتاب
از علت های وجود لکه های قهوه ای روی لب، میتواند خشکی بیش از حد لب و یا در معرض نور شدید آفتاب به مدت طولانی قرار گرفتن باشد. در بیشتر موارد تهدیدی وجود ندارد و این لکها به خودی خود از بین می روند.
لب های خود را مرطوب نگه دارید تا دچار به اصطلاح لب کشاورزی farmer’s Lip ( خشکی مداوم لبها به علت در معرض نور آفتاب قرار گرفتن به مدت طولانی ) نشوید.
گاهی اوقات افراد با لب های ترک خورده و خشک، مداوم لب خود را با آب دهان خود خیس می‌کنند و لب خود را گاز میگیرند تا پوسته ها را از بین ببرند در نتیجه دچار خونریزی و جای زخم روی لب میشوند که نهایتا میتواند منجر به ایجاد لکه های پررنگ سمج روی لب شود. چنانچه لکه های قهوه ای روی لب شما به مدت طولانی باقی ماندند حتما با یک متخصص پوست مشورت کنید تا علت را ریشه یابی کند.
گاهی اوقات علت لک قهوه ای لب، تغییر رنگ پوست میباشد. ملاسما یک بیماری پوستی است که معمولا وابسته به قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. بینی و پیشانی و گونه ها از نواحی هستند که ممکن است درگیر شوند.
استفاده از ضد آفتاب‌ها و یا روش‌های محافظتی دیگر در مقابل نور و نیز استفاده از کرمهای روشن کننده میتوانند کمک کننده باشند.
فراموش نکنید قرار گرفتن در معرض اشعه UV به مدت طولانی بدون ایجاد محافظت عامل بسیاری از مشکلات پوستی است. ضخیم شدن پوست، ایجاد نقاط زخم شکل با نام اکتینیک کراتوزیس حالت‌های پیش سرطانی پوست هستند که در صورت عدم درمان میتوانند بدخیم شوند. چنانچه مشکوک به بیماری اکتینیک کراتوزیس روی پوست لب هستید حتما به پزشک مراجعه کنید.
متخصص پوست میتواند آنها را شناسایی کند و با کرایوتراپی یا همان درمان با نیتروژن مایع این نقاط را از بین ببرد.
درمان استانداردی که توسط FDA به عنوان درمان خانگی برای اکتینیک کراتوزیس  Actinic Keratoses تایید شده است کرم یا پماد فلواوراسیل
۵-FU
و دیکلوفناک سدیم و ایمیکوایمد Imiquimod با همان نام تجاری Aldera آلدرا می باشد.
برای جلوگیری از شعله ور شدن بیماری اکتینیک کراتوزیس روزانه از ضد آفتاب با SPF 50 استفاده کنید.

تغییرات هورمونی در دوران بارداری

Hormonal Changes During

Pregnancy

 

Hormonal Changes During Pregnancy
Hormonal Changes During
Pregnancy

 

به علت تغییرات هورمونی در دوران بارداری، یا در اثر مصرف داروهای ضدبارداری یا درمان هورمونی در دوران یائسگی احتمال ایجاد ملاسما و لک روی هر نقطه از پوست وجود دارد. چنانچه این لکها درمان نشده رها شوند می‌توانند سالیان سالیان باقی بمانند.

Expanded Blood Vessels 

گشاد شدن رگهای خونی 

 

Expanded Blood Vessels 
Expanded Blood Vessels
پوست شما در طی سالیان به تدریج آسیب میبیند و در سنین بعد از ۴۰ سالگی ممکن است بعضی افراد دچار بیماری به نام آنژیوکراتومای فوردایس
Angiokeratoma of Fordyce
شوند. این مشکل پوستی بیشتر در پوست بیضه و دهانه رحم ایجاد میشود ولی گاهی اوقات هم لب ها محل ابتلا هستند. این بیماری شبیه ملانوما می باشد که کشنده ترین نوع سرطان پوست میباشد. از این رو در چنین شرایطی پزشک متخصص دستور انجام بیوپسی را می‌دهد تا مطمئن شود که شرایط میتواند خطرناک باشد یا خیر. درمان‌های رایج این مشکل پوستی، لیزر و کرایودرمانی یا همان سرما درمانی و یا برداشت پوست با جراحی می باشد.

Iron Overload 

زیادی آهن در بدن

 

Iron Overload 
Iron Overload
افزایش غیر معمول عنصر آهن در بدن و خون میتواند ایجاد هموکروماتوزیس کند، عارضه ای که در آن آهن در مفاصل و ارگان‌های بدن تجمع
می یابد. افرادی که دچار این عارضه میشوند، پوست لب و قسمتهای دیگر تیره ای دارند.

علائم رایج این عارضه:

– دردهای شکمی و مفاصل
– ضعف و خستگی
– کاهش تمایل جنسی
– نارسایی کبد و قلب
– اختلال حافظه
در مجموع چنانچه در لک های روی پوست لب، تغییری در سایز مشاهده کردید و یا ناراحتی خاصی در اثر این لک ها ایجاد شد حتما به پزشک متخصص پوست خود مراجعه کنید.
منبع:webmd
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × یک =