یک شوینده ی خوب پوست صورت چه ویژگی هایی دارد؟

42

یک شوینده ی خوب پوست صورت چه ویژگی هایی دارد؟

 

صورت یکی از اعضای مهم بدن است که در ظاهر و زیبایی افراد نقش بسزایی دارد. گرایش افراد برای زیبایی و جوان نگه داشتن پوست صورت، این قسمت از بدن را کانون توجه قرار داده است. شستن پوست یکی از مهم ترین راه های سالم نگه داشتن آن است. بنابراین شستشوی صحیح پوست و استفاده از شوینده ی مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است.
شستشوی صورت
شستشوی صورت

اهمیت شستشوی صورت

شستشوی صورت یکی از مهمترین کارهای روزانه است که اگر به درستی انجام شود تاثیر زیادی در سلامت پوست دارد. به گفته ی متخصصان پوست، شستشوی صورت تنها برای پاک کردن آرایش و آلودگی نیست و برای شادابی پوست باید روزانه دوبار صورت را شستشو داد.

برای شستشوی صحیح صورت باید نکات زیر را مورد توجه قرار داد:

 

نکات شستشوی صورت
نکات شستشوی صورت

 

قبل از شستشو و پاکسازی صورت باقیمانده ی آرایش را از صورتتان پاک کنید

با آنکه آب یکی از مفیدترین و ساده ترین راههای پاک کردن آلودگی های پوستی است ولی به تنهایی نمی تواند تمام آلودگی ها را پاک کند. قبل از پاکسازی صورت هنگام خواب بهتر است با استفاده از یک میکاپ ریموور ملایم باقیمانده ی مواد آرایشی را از روی پوست خود پاک کنید. این کار حتما باید قبل از شستشوی صورت انجام شود، زیرا بسته بودن منافذ پوست در طول شب می تواند باعث احتباس آلودگی ها در پوست شده و به مرور زمان پوست را تیره و کدر کند.

برای شستشوی صورت از صابون استفاده نکنید

در ساخت صابون اکثرا از مواد شیمیایی استفاده می شود، بطوریکه حتی اگر این صابون ها مخصوص پوست صورت باشد بازهم تعادل pH پوست را به هم می ریزد و باعث کاهش چربی های مفید پوست می شود.

از آب ولرم استفاده کنید

به توصیه ی کارشناسان نه آب گرم برای شستشوی صورت مناسب است و نه آب سرد. شستن صورت با آب گرم باعث باز شدن منافذ پوست و کاهش چربی طبیعی پوست شده و آن را به شدت خشک می کند. همچنین استفاده ی مداوم از آب سرد برای شستشوی پوست صورت نیز باعث بسته شدن منافذ پوست می شود. بنابراین بهترین گزینه آب ولرم است.

از حوله نرم استفاده کنید و حوله را بر روی پوست صورت نکشید

بهتر است برای خشک کردن صورت، حوله را بصورت ضربه ای بر روی صورت بزنید زیرا سایش صورت با حوله باعث خراش پوست و از بین رفتن لایه ی محافظتی پوست می شود. همچنین با حرکات حوله به صورت دورانی بر روی پوست باکتری های موجود در یک جوش کوچک را بیشتر بر روی صورت پخش نموده و آلودگی در سطح پوست افزایش می یابد.

بعد از شستشوی صورت از یک مرطوب کننده ی مناسب استفاده کنید

با شستشوی مداوم روزانه، پوست صورت به مرور زمان حساس، خشک و شکننده می شود. بنابراین استفاده از یک مرطوب کننده ی مناسب می تواند از بروز خشکی پوست و چین و چروک آن جلوگیری کند.

جایگزین های مناسب صابون کدامند؟

 

شستشوی صورت
شستشوی صورت

پن شستشو (Syndet bar)

امروزه در بازار محصولی به نام پن شستشو مشاهده می شود که ظاهری مشابه صابون داشته ولی در ساختار آن از ترکیبات صابونی استفاده نشده است. این پاک کننده ها ماهیت اسیدی داشته و pH پوست را در حد ۴ تا ۵ حفظ می کند و سبب آسیب کمتری در لایه های پوست می شود. پن شستشو ساختاری ملایم داشته و کیفیت بالاتری نسبت به صابون دارد بنابراین می تواند برای بعضی از افراد جایگزین صابون شود. برخلاف صابون که در هنگام شستشو تولید کف می کند، و باعث احساس خشکی بر روی پوست می شود، پن ها خوب کف نمی کنند و بعد از شستشوی پوست، احساس خشکی بر روی پوست ایجاد نمی کنند. مشکل اصلی پن ها این است که هزینه ی بالاتری نسبت به صابون داشته و به دلیل استفاده از مواد غیر صابونی در ساختار آن خیلی زود تمام می شوند.

ژل شستشوی صورت

بدون شک ژل های شستشوی صورت یا فیس واشها بهترین جایگزین برای صابون می باشند. ژل های شستشوی صورت محلول های غلیظی هستند که در هنگام شستشو و در ترکیب با آب رقیق تر شده و ایجاد کف می کنند. این پاک کننده ها برخلاف صابون ساختار بسیار ملایمی داشته و علاوه بر پاکسازی پوست، رطوبت آن را نیز تامین می کند. ژل های شستشو نه تنها آسیبی به پوست وارد نمی کنند، بلکه با ترکیباتی که درفرمولاسیون آن به کار رفته است موجب نرمی و لطافت پوست می شود. ژل های شستشو با موادی که در ساختار خود دارند به تنظیم pH پوست نیز کمک می کنند. بنابراین استفاده از ژل های شستشوی صورت، به دلیل نداشتن مواد صابونی شما را از استفاده از خیلی از محصولات ضد پیری بی نیاز می کند. توصیه می شود قبل از آن که به رخت خواب بروید صورت خود را با کمک یک ژل شستشوی صورت تمیز کرده و اجازه دهید تا منافذ صورت به اندازه ی طبیعی خود بازگردند و نفس بکشند.

انواع شوینده های صورت

 

انواع شوینده های صورت
انواع شوینده های صورت

شوینده برای پوست های چرب

بهترین شوینده صورت برای پوست های چرب، شوینده ای است که بتوانند رطوبت پوست را تامین کنند و باعث نرمی و لطافت پوست شود. در نظر داشته باشید کنترل نمودن چربی پوست، در این شوینده صورت مهم است اما نباید به گونه ای باشد که پوست خشک گردد زیرا در این وضعیت مجدد سلول های چربی اقدام به تولید چربی می نمایند.

شوینده پوست صورت خشک و حساس

شوینده پوست خشک، قبل از هر موردی باید یک آبرسان قوی باشد. از سوی دیگر باید دقت داشته باشید که برای پوست های خشک، از شوینده هایی استفاده ننمایید که دارای صابون باشند زیرا این مورد خود باعث خشکی مضاعف پوست خواهد شد. بهتر است تا این پاک کننده ها فاقد پارابن، اسانس و الکل باشند. زیرا هر کدام از این موارد باعث خشکی خواهند شد.

شوینده صورت برای پوست نرمال

دغدغه انتخاب بهترین شوینده جهت پوست های نرمال کمتر از سایر انواع پوست ها می باشد. تقریبا از تمام پاک کننده ها برای پوست های نرمال می توان استفاده کرد اما باید در نظر داشته باشید که پاک کننده آرایشی شما فاقد مواد صابونی باشد به عبارت دیگر عبارت شوینده غیر صابونی بر روی ان درج شده باشد. زیرا صابون می توان PH پوست را تغییر داده و باعث خشکی آن شود.

شوینده صورت برای پوست مختلط

برای افرادی که پوست های مختلط دارند، عموما توصیه می شود تا از شوینده های ژلی استفاده نمایند. این شوینده ها می توانند لایه بردار خوبی باشند و سلول های مرده پوست را به راحتی جدا نمایند. این شوینده ها باید دارای خاصیت نرم کنندگی و مرطوب کنندگی باشند تا آب مورد نیاز پوست را فراهم آورند و ترشح چربی را کنترل کنند.

روتین پوستی بعد از شستشوی پوست

 

روتین پوستی بعد از شستشوی پوست
روتین پوستی بعد از شستشوی پوست

 

بعد از شستن صورت معمولا تعادل پوست به هم می‌خورد. در این مرحله باید از یک سری محصولات استفاده کرد تا تعادل پوست را به حالت اولیه برگردانند. محصولاتی مانند تونر، تونیک و یا لوشن، پوست شما را بعد از شست و شو، متعادل کرده و باعث برگرداندن اسیدیته یا ph پوست به حالت طبیعی آن می‌شوند. البته این نکته را هم باید به شما بگوییم که این تونرها فواید مهم دیگری هم به غیر از تنظیم ph پوست دارند. مثلا تونر می‌تواند در این مرحله اگر بعد از شسیتن آرایشتان باز هم چیزی روی پوست مانده را تمیز کند.

استفاده از تونر یکی از مراحل روتین پوست

بعد از این که صورتتان را شستید لازم است از محصولی به نام تونر استفاده کنید. تونر یکی از واجبات روتین مراقبت پوستی به حساب می‌آید و جزء جدا نشدنی روتین پوست است.

استفاده از سرم‌ها و آمپول‌های درمانی

بعد از این که پوست به خوبی شسته شد و اسیدیته‌ آن به حالت نرمال برگشت، می‌توانید از سرم‌های درمانی برای پوستتان استفاده کنید.

آبرسانی و مرطوب کردن پوست

آبرسانی و مرطوب کردن پوست خودش به چندین مرحله تقسیم بندی می‌شود. به این ترتیب که مثلا مرطوب کردن ناحیه دور چشم با مرطوب کردن سایر نواحی صورت متفاوت است و باید از کرم‌های مرطوب کننده مختلفی استفاده کرد. به طور کلی مرحله آبرسانی و مرطوب کردن پوست به چهار گام زیر دسته بندی می‌شود:
از آبرسان برای پوست صورت
مرطوب کننده مناسب یا کرم روز و شب حاوی مرطوب کننده

 

روتین پوستی و آبرسانی
روتین پوستی و آبرسانی

کلام آخر

شما می توانید فرمول های خود را بر اساس نیازهای فعلی پوست خود تنظیم کنید و تا از مشکلاتی که در حال حاضر با آن ها دست و پنجه نرم می کنید خلاص شوید.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 − 4 =