یک ضد آفتاب خوب چه ویژگی هایی دارد؟ 

23

ضد آفتاب

 

ضد آفتاب
ضد آفتاب

 

از فواید استفاده از ضدآفتاب‌ها می‌توان به جلوگیری از ایجاد چین و چروک در پوست، جلوگیری از بروز لک و تیرگی و همچنین پوشاندن ظاهری بعضی نواقص پوست اشاره کرد. به طور معمول، انسان بازه‌ای از زمان در طول روز را درمعرض نور آفتاب قرار می‌گیرد که مدت این بازه با توجه شرایط محل زندگی و شغل افراد، متفاوت می‌باشد. به طور مثال فردی که می‌بایست برای رسیدن به محل کار یا تحصیل خود فاصله‌ای طولانی را طی کند، یا شرایط کاری‌اش به گونه‌ای است که باید ساعات طولانی را در معرض نور خورشید قرار گیرد، بیشتر در معرض خطر هست. در شرایطی مثل برف، علاوه بر اشعه مستقیم خورشید، مقدار زیادی اشعه از سطح برف نیز بازتاب می‌شود و آفتاب سوختگی و دیگر مضرات اشعه خورشید چندبرابرمی‌کند. استفاده از یک کرم ضد آفتاب خوب می تواند تا حد زیادی خطرات ناشی از نور آفتاب که ممکن است برای پوست مضر باشد را کاهش دهد. البته نباید نورخورشید را صرفا از دید مضر بودن دید، چراکه فواید بی‌شماری دارد از قبیل: سنتز ویتامین D، تنظیم چرخه خواب و بیداری(سیرکاردین) که نتیجه‌ی آن کاهش اختلالات خواب و افسردگی می‌باشد. در هر صورت برای جلوگیری از آسیب اشعه‌های مضر خورشید بر پوست، میبایست از ضد آفتاب‌ها استفاده کرد.

روش‌های محافظت پوست از نور خورشید

  •  پوشش مناسب، کلاه، عینک ضدآفتاب مناسب، دستکش، چتر و …
    (هرچه رنگ لباس تیره‌تر باشد محافظت در برابر UV بیشتر است. البته رنگ‌های تیره به علت جذب نور مرئی، گرمای بیشتر برای فرد ایجاد می‌کند که در فصول گرم سال می‌بایست آب و مایعات مناسب بیشتری بنوشد، اما مهم اشعه UV است که شدت عبورش کمتر می‌شود.)
  • استفاده از کرمها و لوسیونهای ضدآفتاب فیزیکی و شیمیایی

ضدآفتاب خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

 

ضدآفتاب خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟
ضدآفتاب خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

Sun Protection Factor) SPF≥۱۵ – ۱)

 

شاخصی است که مقاومت ایجاد شده توسط ضدآفتاب در برابر سوختگی (ناشی از UV-B) را نشان می‌­دهد، که حداقل مقدار آن می‌بایست ۱۵ باشد اما آکادمی پوست آمریکا(American Academy of Dermatology) عدد ۳۰ را پیشنهاد می‌دهد. پس اگر بعضی از فرآورده‌های آرایشی ادعا کردند که علاوه بر کاربرد مورد نظرشون خاصیت ضد آفتاب هم دارند اما اس پی اف آنها کمتر از ۱۵ بود، ادعایشان صحت ندارد و صرفا جنبه تبلیغاتی دارد. به عبارتی دیگر هر چه SPF بالاتر، محافظت دربرابر UV-B بیشتر است. بهتر است از SPF بیشتر از ۵۰  کمتر استفاده شود به دلیل وجود ترکیبات شیمیایی بیشتری که در آنها وجود دارد  که باعث آسیب پوست در طولانی مدت می‌­شود.

۲- مانع از عبور UV-Aشوند (روی محصول ذکر شده باشد).

اغلب مردم ضد آفتاب ها را با SPF می‌شناسند در صورتی که SPF تنها نشان دهنده‌ی محافظت در برابر UVB است که فقط ۵ درصد از اشعه مضر خورشید رسیده به زمین را تشکیل می دهد. مهمتر از آن محافطت در برابر UVA (نود و پنج درصد کل اشعه مضر) است که اغلب مردم توجهی به آن نمی‌کنند.

 

۳- هم مواد ضدآفتابی فیزیکی داشته باشد و هم مواد ضدآفتابی شیمیایی.

در زیر نام بعضی از مواد آورده شده است. شما می‌توانید در حین خرید ضد آفتاب مورد نظرتان، به قسمت مواد تشکیل دهنده رجوع کنید و از وجود حداقل دو ترکیب از ترکیبات محافظ UV-A و UV-B را دارا باشد و بهتر است ضدآفتاب مورد نظر دارای حداقل یکی از مواد محافظ فیزیکی باشد.
نکته مهم وجود ترکیبات جاذب UVA می باشد . مواد ضدآفتابی فیزیکی: (جاذب UV-B، مقداری از UV-A)
( منظور از جاذب اشعه این است که مواد به خصوصی اشعه را جدب کرده و مانع از رسیدن آن به بخش های زیرین پوست می‌شود و اینگونه از پوست محافظت می کند.)
Titanium dioxid
Zinc oxide

۴-سازگار با پوست شما

با توجه به این برخی از افراد پوست چرب دارند و برخی هم پوست خشک، باید ضد آفتابی استفاده کنید که با توجه به نوع پوستتان یعنی چرب یا خشک بودن آن، برای شما مناسب باشد. مثلا اگر پوست چرب و مستعد جوش دارید، باید از انواع روان با چربی کمتر(fluid) یا ژل ضد آفتاب استفاده کنید تا باعث تشدید چربی پوست و بسته شدن منافذ آن نشود.

 

چگونه‌ از ‌ضد آفتاب استفاده کنیم؟
چگونه‌ از ‌ضد آفتاب استفاده کنیم؟

 

  1. ۲۰ تا ۳۰ دقیقه قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب، از ضد آفتاب استفاده کنید تا با کمک دمای بدنتان بصورت نامحسوس کمی از پایه کرم روان شده و به طور کامل پوستتان را پوشش دهد.
  2. حتما هر ۲ تا ۳ ساعت، کرم را از پوست خود پاک کرده و دوباره آن را تجدید کنید. چراکه این ترکیبات شیمیایی اگر طولانی مدت روی پوست بمانند، مواد سمی تولید کرده و باعث آسیب به پوست و چین و چروک می شوند.
  3. اگر از کرم یا ترکیب دیگری استفاده می‌کنید، حداقل ۲۰ تا ۳۰ دقیقه بعد از آن از ضد آفتاب استفاده کنید تا خارجی ترین لایه ضدآفتاب باشد.
  4. در صورتی که ضدآفتاب شما در برابر آب مقاوم باشد، اگر عرق کنید یا در آب فعالیت‌ کنید، ضد آفتاب تا ۴۰ دقیقه بر روی پوستتان باقی می‌ماند. درصورتی که محصول شما شدیدا در برابر آب مقاوم باشد، این زمان به ۸۰ دقیقه افزایش می‌یابد.

ضدآفتاب گران تر بهتر است؟ 

 

ضدآفتاب گران تر لزوما از پوست شما بیشتر محافظت نمی کند. اگر چه استفاده از برخی برندها، بو یا حس بهتری ایجاد می کند اما اثر بهتری ندارد.
بسیاری از افراد ضدآفتاب گرانی می خرند اما مقدار کمی از آن استفاده می کنند. فراموش نکنید ضدآفتاب وقتی می تواند بهترین اثر محافظتی را داشته باشد که مقدار مناسبی از آن استفاده شود و هر دو ساعت یک بار تجدید شود.

SPF ضدآفتاب چقدر باشد؟

 

بسیاری از افراد گمان می کنند که هر چه عدد SPF بیشتر باشد محافظت در برابر آفتاب بیشتر است. در حالی که این تصور کاملا اشتباه می باشد؛ SPF 15 93 درصد، SPF 30 ،۹۷ درصد و SPF 50، ۹۸ درصد محافظت در مقابل اشعه UVB خورشید محافظت ایجاد می کند. پس محافظت دو برابر شدن SPF، نشان دهنده محافظت دو برابری از پوست شما نیست و اثر آن بسیار جزئی است. اگر مقدار کافی ضدآفتاب مصرف کنید، SPF 15 و یا ۳۰ مناسب می باشد.

اهمیت ضد آفتاب در روتین پوست

 

اهمیت ضد آفتاب در روتین پوست
اهمیت ضد آفتاب در روتین پوست

 

آخرین مرحله روتین مراقبتی پوست متعلق به روغن‌های پوست است ولی از نظر فنی، ضد آفتاب آخرین مرحله است.

روغن‌ها هم مانند سایر محصولات برای اثرگذاری باید به اعماق پوست نفوذ کنند و به همین دلیل در روتین مراقبت از پوست شما آخرین مرحله محسوب می‌‌شوند اما ضد ‌آفتاب اساساً به پوست نفوذ نمی‌کند. ضد آفتاب برای محافظت از پوست استفاده می‌‌شود و مانند یک سرباز از سلول‌های پوستی در برابر پرتوهای آسیب‌رسان ماوراء بنفش و حتی نور مرئی (در مورد ضد آفتاب رنگی) محافظت می‌کند. اساساً ضد آفتاب ترکیبی به پوست شما اضافه نمی‌کند بلکه از پوست شما محافظت می‌کند و تنها زمانی که در خارجی‌ترین لایه پوست شما باشد، می‌تواند به طور مؤثر از آن محافظت کند.

حداقل SPF (فاکتور محافظتی در برابر نور خورشید) لازم برای محافظت از پوست صورت، SPF 30  در یک کرم ضد آفتاب با طیف گسترده (محافظت هم در برابر پرتوهای UVA هم UVB) است. در صورت عدم استفاده از ضد آفتاب، دیر یا زود ممکن است با عوارضی مانند پیری زودرس، بدتر شدن جای جوش و لک و خطر بالای سرطان پوست درگیر شوید.

سخن پایانی

 

اهمیت استفاده از کرم ضد آفتاب
اهمیت استفاده از کرم ضد آفتاب

 

اهمیت استفاده از کرم ضد آفتاب بر همگان روشن است، اما انتخاب یک کرم مناسب و استفاده صحیح از آن هم باید جدی گرفته شود. یک کرم ضد آفتاب مناسب باید فاقد مواد تحریک پذیر باشد و در عین حال اگر به خوبی روی پوست پخش شود، به زیبایی چهره شما کمک می‌کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × پنج =